0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Amerykańskie FDA dopuszcza genetyczne modyfikacje
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Amerykańskie FDA dopuszcza genetyczne modyfikacje
fot:FULVIO_TOGNON pixabay
 
Amerykańskie FDA dopuszcza ...
Oceń

Amerykańska izba ds. obrotu żywnością i lekami (FDA - Food and Drug Administration) dopuściła właśnie do obrotu genetycznie zmodyfikowanego łososia. Jest to pierwszy tego typu przypadek, by na rynku znalazło się legalnie mięso zwierzęcia modyfikowanego genetycznie. Eksperci twierdzą, iż tego typu modyfikacje przyspieszają wzrost ryby, co przyspiesza hodowlę obniżając koszty. Naukowcy z FDA stwierdzili, iż geny które są "wstrzykiwane" w DNA tak wyhodowanej ryby są stabilne przez kilka kolejnych pokoleń. Tak więc, inżynieria genetyczna już niedługo może wkroczyć na stoły nie tylko w postaci  genetycznie modyfikowanych roślin, ale także zwierząt.

Czy jesteśmy na to gotowi? Człowiek już od lat poszukiwał lepszych odmian tak roślin jaki zwierząt. Farmerzy stosują przecież hodowlę opartą o tak zwany "breeding", a więc selekcję i krzyżowanie tych osobników, które posiadają pożądane przez nich cechy np. w przypadku bydła mięsnego jest to m.in. ilość mięśni. W ten sposób wyhodowano np. odmianę Belgium Blue, która osiąga prawie tonę żywej wagi i co ciekawe zawdzięcza swoje rozmiary naturalnej mutacji genów wychwyconej i podtrzymanej przez krzyżowanie przez hodowców. Teraz wygląda na to, iż w służbie produkcji mięsnej stanie również 
genetyka, nie będzie już konieczne krzyżowanie przez długie lata i liczenie na naturalne mutacje genów, tylko ingerencja laboratoryjna i zaprogramowanie" odpowiednich cech. Wszystko zgodnie z hasłem "więcej, taniej, szybciej no i z zyskiem".

Póki co, możemy cieszyć się naturalnymi produktami tak rybami jaki wieprzowiną czy wołowiną, jednak śledząc wieści zza oceanu trudno o brak obaw, o to jak będzie wyglądała produkcja rolna za kilkanaście lat.  

 

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje