0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
A więc Brexit?
 
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
A więc Brexit?
fot:pixabay
 
A więc Brexit?
Oceń

Wielka Brytania wyszła z UE. Można nawet powiedzieć, że robi to z niemałym hukiem.

Rynki zareagowały gwałtownie. Nikt nie zakładał, iż Brexit stanie się faktem szczególnie, że sondaże w ostatnich dniach uspokajały i dawały przewagę zwolennikom pozostania w UE. Aż 72% obywateli UK poszło do urn wyborczych. Przewaga brexitowców była niewielka, wygrali ~52 % głosów. Co ciekawe za pozostaniem w Unii była Północ oraz Szkocja i Irlandia Północna. W Londynie zdecydowanie zwyciężyli zwolennicy pozostania w UE. Oczywiście konsekwencje polityczne są znacznie bardzie przewidywalne niż te gospodarcze. Narazie wiadomo tyle, że funt spada, złoty osłabia się, a frank póki co, jest uspokajany przez narodowy bank Szwajcarii przed wzrostem grubo powyżej 4.10 PLN. Niestety Brexit to szok dlarynków walutowych, bo te nie lubią takich zmian. Co za tym pójdzie, trudno powiedzieć, ale bardzo możliwe, że będzie to sporych rozmiarów kryzys.

Tymczasem w Rosji radość. Niejaki pan Żyrinowski z grupą posłów swojego ugrupowania wystosował list do Davida Camerona gratulując Brytyjczykom wyjścia. Tak więc Unia się rozpada, Rosja się cieszy, gospodarka znalazła się pod dużym znakiem zapytania, jednym słowem wiatr w żagle dla eurosceptyków. Na pytanie dlaczego tak się stało i czy można było przeciwdziałać Brexitowi trudno odpowiedzieć. Z pewnością UK jest zmęczone napływem migrantów. Był to proces korzystny dla nich przez  pewien czas, ale kiedy przyszło przesycenie gospodarki, a miejsc pracy nie jest już tak dużo, polityka migracyjna zaczęła dostawać zadyszki. Poza tym Brytyjczycy są narodem o korzeniach imperialistycznych i konserwatywnych nieskłonni do narzucania im woli przez innych. Mają nadzieję na budowę własnej polityki ekonomicznej oraz zachowanie waluty i decyzyjności. Nie byli też przychylni idei ścisłej integracji. Teraz mają 2 lata na wyjście. Proces ten musi zostać jeszcze zatwierdzony przez Parlament.

Referendum to wola suwerena, jak elegancko ujmują to nasi politycy. Wola brytyjskiego suwerena z pewnością twardo odbije się też na polskiej gospodarce. 

(24.06.2016)

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje