0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Bombardowania w Syrii
 
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Bombardowania w Syrii
fot:www.sueddeutsche.de
 
Bombardowania w Syrii
Oceń

Siły powietrzne Rosji rozpoczęły bombardowania w Syrii. Zachód bacznie obserwuje poczynania Putina. Nie tak dawno ostry kryzys na Ukrainie podzielił dwa mocarstwa Rosję i USA w bardzo zasadniczy sposób. Dziś niemal współpracującuderzają w ISIS.

Jednak czy pierwsze uderzenia Rosji są rzeczywiście wymierzone w Państwo Islamskie? Amerykanie twierdzą, że bombardowania, które przeprowadzają Rosjanie wykonywane są daleko od pozycji dżichadystów, a bliżej głównych ośrodków opozycji. Rosjanie zaprowadzają swoje porządki na prośbę prezydenta Assada i z pewnością będą starali się pomóc mu w odzyskaniu kontroli nad krajem, a to oznacza stłumienie wszelkich zbrojnych sił oporu, tak ISIS jak i opozycji sprzeciwiającej się reżimowi Assada. 
W pierwszym dniu nalotów zginęło 27 cywilów. Trudno stwierdzić czy te dane są precyzyjne. Wiele osób jest rannych i należy spodziewać się, że niestety takie wieści jeszcze długo będą napływały z kraju chaosu, jakim stałosię to blisko-wschodnie państwo. 
Szkoda tylko, że nikt nie stłumił kryzysu, zanim ten ogarnął cały kraj. Wojna w Syrii toczy sięj uż od 4 lat i pochłonęła 250 000 ofiar. Technicznie siły rosyjskie dysponują w Syrii głównie samolotami i helikopterami oraz sprzętem, który chroni bazę lotniczą. Duża ilość broni rożnego rodzaju została też dostarczona bezpośrednio armii syryjskiej. Rosjanie posiadają tam klika czołgów T-90, bardzo nowoczesne samoloty SU-30, starsze SU-25 głównie do niszczenia celów naziemnych, SU-24, drony, bardzo możliwe, że jest to model Yakovlev Pchela-1T, śmigłowce znane także z naszej polskiej armii, a więc MI-24, MI-17, zestawy przeciwlotnicze SA-22 na podwoziu Kamaz, BTR-y, które miała dostać również syryjska armia, służące do transportowania żołnierzy, podobne do naszych rosomaków lekkie terenówki GAZ Tige. Natomiast do transportu na duże odległości używane są transportowce An-124, obecnie jedne z największych tego typu maszyn na świecie. Można się również spodziewać, że na terenie Syrii operują jednostki specjalne Specnazu, ale to w tej chwili czysta spekulacja, ponieważ nikt tego nie potwierdza.

Czy zaangażowanie Rosji pozwoli ustabilizować sytuację na Bliskim Wschodzie, trudno powiedzieć. Z całą pewnością, jednak odwróci uwagę świata od konfliktu na Ukrainie i aneksji Krymu. Pojawienie się prezydenta Putina na zgromadzeniu ONZ poprawiło wizerunek Rosji jako państwa wciąż zdolnego do dialogu. Pamiętajmy, że jeszcze rok temu posądzano go niemalże o szaleństwo, przypinano łatkę dyktatora, by dziś wznosić z nim wspólne toasty. Polityka międzynarodowa ciągle jest pełna sprzeczności i kompromisów na miarę narodowych interesów i nie ma się co oszukiwać, bo chyba tak to właśnie działa.

Irena Kochowska

 

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje