0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Chiny nie bez problemów
 
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Chiny nie bez problemów
fot:David Mark pixabay
 
Chiny nie bez problemów
Oceń

Podsumowując ostatnie dni na arenie geopolitycznej, którą my Polacy musimy bacznie obserwować, działo się sporo. O ile do kolejnej eskalacji konfliktu na Ukrainie zdążyliśmy się już przyzwyczaić, o tyle interesujące sygnały napływają z Chin. Państwo środka, ostatnimi laty lider produkcji, królestwo rozwoju, dysząca światowa lokomotywa dostaje powoli zadyszki.

Pierwsze symptomy to spadek kursu juana wywołany przez Chińczyków. Bank Centralny tłumaczy to dostosowaniem do rynku, eksperci mówią wprost, Chiny ratują eksport. Poza tym Chinami wstrząsnęła fatalna w skutkach eksplozja w Tianjin, w której zginęło 100 osób, a wiele więce zostało rannych. W wyniku wybuchu spaleniu uległo 70 ton cyjanku sodu, substancji, która zatruła miejsce zdarzenia. Chiny jednak niczego nie kryły ani przed opinią publiczną, ani przed światem. Nie jest to więc już państwo reżimowe, które dba tylko o fasady, lecz bardziej otwarte, światowe.

Chiny przechodzą obecnie zmiany i są na progu kryzysu największego od lat. Wystarczy spojrzeć jak panicznie starają się uniknąć krachu na giełdzie, której charakterystykę kursu eksperci porównują z tą z kryzysu z USA z 1929 r., gdzie również giełda mocno pikowała, by nagle się załamać. Innymi słowy, dają do zrozumienia, iż bańka giełdowa może pęknąć.

Od lat Chińczycy realizują kierunek geopolityczny nakreślony przez Denga w 1980 r. Zakładał on, że Chiny pozostawią pewną wolność gospodarczą i jak najbardziej otwarte relacje handlowe ze światem. Nie będą starać się prężyć militarnych muskułów, lecz pracować na swoją potęgę w ciszy, produkując i handlując. Mimo narzekań światowej opinii publicznej na łamanie praw człowieka, Chińczycy nie podpadli USA i reszcie na tyle, by skończyć jak ZSRR czy państwa pokroju Iraku lub Libii. Chiny są na to zbyt wielkie i zbyt sprytne. Kolejną koncepcją Denga było zdecentralizowanie władzy, tzn. założenie, że nie będzie ona spoczywała w rękach jednego człowieka, ale w rękach partii, której kierownictwo rotacyjnie się zmienia. Założenia z 1980 roku okazały się receptą na dzisiejszy sukces.

Obecnie jednak Chiny wcale nie są wolne od problemów. Pierwszym jest korupcja. Rocznie koło 100 000 osób słyszy zarzuty z tym związane, zanieczyszczenie powietrza, które w 74 miastach spełnia zaledwie minimalne wymagania, co do czystości, cenzura odcinająca od informacji ze świata, problemy z prawami człowieka, spowolnienie eksportu i groźba załamania na giełdzie, wreszcie postępująca militaryzacja na Morzu Południowochińskim, która może doprowadzić do wojny z Japonią, nie wspominając o tym, że państwo to wciąż jest komunistyczne. Jest to więc cała masa problemów, które mogą w rezultacie zachwiać Chinami. Czas pokaże, czy jest to kolos na glinianych nogach, czy silna gospodarka dobrze opierająca się cyklicznej naturze ekonomii.

Autor: Irena Kochowska

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje