0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Chiny – państwo środka kryzysu 2016
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Chiny – państwo środka kryzysu 2016
fot:edwindoms610 pixabay
 
Chiny – państwo środka ...
Oceń

Nie najlepszy początek roku na giełdach, a właściwie najgorszy start noworoczny od lat. W USA dol. spadł o 6.2% zaś S&P 500 o 6%, podobnie źle NASDAQ o 7.3 %. Inwestorzy są zaniepokojeni niestabilną sytuacją w na giełdzie chińskiej oraz chińską walutą, której dewaluacja może przekroczyć nawet 15%. Na domiar tego ceny ropy spadają, co powoduje awersję do ryzyka oraz "defensywne" usposobienie do inwestycji. Pytanie czy to krach zdaje się odpowiadać echem, ponieważ giełda np. w USA zaliczyła najgorsze notowania wejścia w nowy rok od 86 lat.

Nic w tym dziwnego, ponieważ wiele firm amerykańskich jest mocno związanych z Chinami. Problemy Chin to nic nowego. Od 2012 roku możemy obserwować tam spowolnienie gospodarcze. Chińska giełda wpadała już w tarapaty w 2015 roku, a gospodarka znajduje się na równi pochyłej. Już 19 stycznia po ogłoszeniu danych o PKB wątpliwości na temat niepewnej sytuacji powinny być rozwiązane. Póki co, problem chiński najbardziej odczują te kraje, które utrzymują się z wydobycia i sprzedaży surowców np. Rosja, Wenezuela czy Brazylia. Niepokój na giełdach uderzył też w polską walutę, która w stosunku np. do franka osłabiła się do 4.01 PLN / 1 CHF na dzień 09.01.2016. Z bardziej spektakularnych spadków na naszej giełdzie, której definitywnie najbardziej szkodzi ostatnio polityka, należy wymienić spadki KGHM, który potaniał o kilka miliardów złotych. Chiny mogą więc pociągnąć światową gospodarkę w dół. Przeciwwagą może okazać się gospodarka USA, która wydaje się być w dobrej kondycji.

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje