0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Chluba niemieckiej Luftwaffe Junkers Ju 87 Stuka odkryty w Krościenku Wyżnym
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Podkarpacie
 
 
Chluba niemieckiej Luftwaffe Junkers Ju 87 Stuka odkryty w Krościenku Wyżnym
fot:David Lloyd: replika Junkers JU-87 Stuka
 
Chluba niemieckiej ...
Oceń

To niezwykłe znalezisko, bo obecnie na świecie istnieją trzy egzemplarze tego samolotu, gotowe wznieść się w powietrze. Dalsze dwa to rekonstrukcje z odnalezionych egzemplarzy, które uległy uszkodzeniom.

Junkersy Ju 87 Stuka to osławione bombowce nurkujące, które oprócz zastosowania bojowego miały za zadanie prowadzenie wojny psychologicznej. Ich lot nurkowy wzbudzał przerażenie zarówno wśród wojsk lądowych, obrony przeciwlotniczej jak w szczególności ludności cywilnej. Do samolotu podłączone były syreny, które wydawały podczas nurkowania przeraźliwe dźwięki. Zarówno podczas kampanii wrześniowej jak również w czasie powstania warszawskiego osoby, które przeżyły bombardowanie z ich udziałem nigdy go nie zapomną.

Odkrycie szczątków samolotu dokonali pasjonaci, a zarazem prawdziwi profesjonaliści z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Na podstawie wywiadów ze starszymi mieszkańcami pod krośnieńskiej miejscowości, pamiętającymi katastrofę oraz odwiedziny w latach 50-tych rodziców chłopaka, który zginął w bombowcu, dokonali szczegółowych oględzin miejsca katastrofy.

Kiedy georadar przekazał ostry sygnał, sygnalizujący znajdującą się pod ziemią dużą ilość metalu, przystąpiono do prac wykopaliskowych. Z ogromną pieczołowitością przeszukano każdy centymetr ziemi. Oprócz części rozbitego bombowca udało się również odnaleźć szczątki pilota. O profesjonalizmie pasjonatów z krośnieńskiego prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych świadczy fakt, że udało się odtworzyć historię katastrofy oraz personalia pilota. Pan Lesław Wilk, który zbierał materiały o krośnieńskim lotnisku odnalazł w Londynie materiały dotyczące samego pilota. Był nim młody rumuński pilot Ioan Clop, który co wielce prawdopodobne był synem wysokiego rangą rumuńskiego oficera arystokratycznego pochodzenia. Katastrofa nastąpiła podczas ćwiczeń bojowych. Odnaleziono m.in. ćwiczebne betonowe bomby, które najprawdopodobniej doprowadziły poprzez błąd pilota do utraty sterowności samolotu. Co ciekawe, odnaleziono zegarek pilota, który zatrzymał się na godz.11.28 w chwili katastrofy.

Katastrofa miała miejsce 12 lutego 1944 roku. Przypomnijmy, że lotnisko w Krośnie posiada ogromne tradycje w historii rozwoju polskiego lotnictwa. Przed wojną krośnieńskie lotnisko to jedno z głównych centrów szkolenia pilotów. Już pierwszego września było bombardowane przez Luftwaffe, a siłom przeciwlotniczym udało się zestrzelić niemiecki bombowiec. W czasie wojny znajdowała się tutaj właśnie szkoła dla niemieckich pilotów stukasów. Główną bazą ich stacjonowania było znajdujące się niedaleko lotnisko w Krościenku Wyżnym. Stąd startowały samoloty podczas bitwy o Przełęcz Dukielską.

Obecnie unikatowy egzemplarz Junkersa przewieziony został do prywatnego zakładu Pelmet i dzięki uprzejmości właścicieli odpowiednio zabezpieczony. Warto wspomnieć o pięknym zachowaniu się krośnieńskich kolekcjonerów. Po ekshumacji pilota w obecności kapelana wojskowego odmówiono modlitwę, a jego szczątki spoczną najprawdopodobniej na cmentarzu wojskowym w Dukli. To piękna polska tradycja, bo szacunek do zwłok, mimo tak trudnych i bolesnych doświadczeń jest naszą chlubą.


Marcin Geroń

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje