0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Coraz więcej wyzwań przed Unią Europejską
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Coraz więcej wyzwań przed Unią Europejską
fot:www pieniadz pl
 
Coraz więcej wyzwań przed ...
Oceń

Jeszcze przed kryzysem finansowym, który na początku dotknął Stany Zjednoczone, wielu zachodnich polityków obwieszczało tzw. „koniec historii”, co miało oznaczać absolutną przewidywalność wydarzeń geopolitycznych na świecie. Mimo trwającej wojny z terroryzmem, która na pełną skalę rozpoczęła się 11 września 2001 roku, w 2007 tuż przed kryzysem wydawało się, że jej koniec jest kwestią czasu.

Przewaga technologiczna USA i jej sojuszników, jak również stale trwająca hossa na rynkach finansowych wydawały się potwierdzać optymizm polityków. Wybuch kryzysu finansowego, który szybko rozprzestrzenił się na kraje UE, zmienił geopolityczną optykę. Kryzys wywołany przez znane i  potężne instytucje finansowe, które jak się okazało zajmowały się spekulacją na ogromną skalę, podważyły zaufanie obywateli do nich właśnie. Sytuacja zaczęła się pogłębiać, a jej konsekwencje zaczynają dotykać coraz to większej populacji obywateli strefy euroatlantyckiej.

Kiepskie nastroje społeczne szybko przełożyły się na wzrost popularności partii populistycznych, które zaczęły kontestować sens europejskiej integracji. Wybuch arabskiej wiosny, która w  początkowej fazie odczytywana była jako próba demokratyzacji krajów arabskich szybko przemieniła się w wojenny chaos, który w efekcie objął swoim zasięgiem prawie całą Afrykę Północną. Co gorsze, masakra ludności cywilnej w Syrii, rozpad struktur państwowych w Libii sprzyja rozwojowi coraz to bardziej radykalnych islamskich grup zbrojnych. Jakby tego było mało na Ukrainie wybuchł bunt przeciwko skorumpowanej władzy, co powoduje rosyjską agresję i aneksję Krymu. Jak bańka mydlana pryska mit o stopniowej europeizacji Rosji, a polityka „resetu” lansowana przez prezydenta Obamę kończy się fiaskiem.

W chwili obecnej trudno zliczyć wyzwania przed, którymi staje Unia Europejska i trudno przewidzieć, które z wyzwań może być bardziej brzemienne w skutki. Niewątpliwie martwi fakt braku jedności wewnątrz samej Unii, bo najtrudniejsze problemy łatwiej jest rozwiązywać, posiadając wspólną wizję. Zagorzałym przeciwnikom Unii Europejskiej warto więc przypomnieć, że pomysł integracji europejskiej za swój cel główny stawiał sobie i stawia nadal utrzymanie pokoju w Europie. Zacieśnianie wspólnej polityki gospodarczej ma na celu wyrównywanie poziomu życia na kontynencie, co w efekcie ma prowadzić do niwelowania napięć społecznych.

Nie wszystko udało się zrealizować, nie wszystko działa jeszcze sprawnie w tym dużym i skomplikowanym organizmie. Faktem bezspornym jest jednak 60 lat względnego pokoju na kontynencie, na którym wybuchły dwie światowe wojny. Faktem również jest najwyższy poziom życia obywateli UE, choć jeszcze nie rozłożony równomiernie, o którym marzy miliardy mieszkańców Afryki i Azji. Mieszkańców, których losem najczęściej nikt się nie interesuje, a skorumpowane i niedemokratyczne rządy wykorzystują panujący wśród nich niski  poziom wykształcenia, a często analfabetyzm. Warto więc zapytać rzutkich i głośnych krytykantów i rosnących w siłę populistów o alternatywę. Warto zapytać i zażądać konkretnych odpowiedzi a nie pół czy ćwierć prawd.   

Marcin Geroń 

Redaktor naczelny

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje