0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Czy dojdzie do koalicji mocarstw w sprawie ISIS
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Czy dojdzie do koalicji mocarstw w sprawie ISIS
fot:sputniknews.com
 
Czy dojdzie do koalicji ...
Oceń

Nic tak nie łączy jak  wspólny wróg. Ta zasada znana jest od początków ludzkiej cywilizacji. Szok paryski 13 listopada wywołał elektryzujący efekt na społeczeństwach europejskich i politykach od prawa do lewa. Ofiary tej obrzydliwej zbrodni nie miały przypisanej tożsamości politycznej. Dla terrorystów były jedynie narzędziem, cyfrą.  Dla nich europejskie ofiary smakują lepiej, bo są bardziej medialne. Na terenach, które opanowali terroryści dokonuje się masowa zbrodnia, której obecnie nikt nie jest w stanie rzetelnie zanalizować, czy policzyć. Opieszałość i niezdecydowanie wraz z kalkulacją polityczną sprzyjały mordercą. Prezydent Hollande trzy dni po zamachu wygłosił historyczne przemówienie przed dwiema izbami francuskiego parlamentu. Oznajmił, że Republice Francuskiej wypowiedziana została wojna. Wojna, którą Francja prowadzić będzie, aż do zwycięstwa i eliminacji samozwańczego państwa.

Jednocześnie Francja powołała się na klauzulę wspólnej obrony UE, która wzywa wszystkie państwa Wspólnoty do udzielenia wszelakiej pomocy zaatakowanemu państwu. Równocześnie zwróciła się z propozycją sojuszu do Stanów Zjednoczonych i Rosji, która niedawno podjęła działania zbrojne w Syrii. Głos Niemiec jest bardziej powściągliwy, bo Republika Federalna wie, że na nią zwrócony jest wzrok nie tylko zachodnich ale i wschodnich sąsiadów. Sąsiadów, którzy liczą na Niemcy, że wykażą się salomonową mądrością, uspokajając i równoważąc interesy dwóch części kontynentu. O ile sprawa walki z barbarzyńskim systemem samozwańczego państwa jest oczywista, o tyle podejmowanie daleko idących sojuszy z putinowską Rosją wymaga głębokiej analizy. Jeżeli Francja powołuje się na europejskie wartości w kontekście wartości Unii Europejskiej, której powstanie miało gwarantować pokojowe współistnienie państw, tolerancję i szacunek, nie można zapominać, że Rosja złamała wszystkie te normy.

To dobrze, że Rosja włączyła się czynnie do koalicji antyterrorystycznej, to dobrze, że Rosja zaczyna znów rozmawiać z Zachodem, ale nie dobrze, że nie zrobiła żadnego gestu w sprawie Ukrainy. Impertynencja bywa przywilejem mocarstw, ale historia ludzkości jest długa i zna wiele przykładów buty i pychy, które spowodowały ich upadek. W wyniku rosyjskiej politycznej awantury na Ukrainie i w wyniku błędnych kalkulacji Władimira Putina zginęło tysiące Ukraińców. Jeżeli Europa powie, że nic się nie stało, a tak naprawdę to nieważne, to co tak naprawdę jest ważne, czy ważniejsze. Jak ocenić krew młodych chłopaków i dziewcząt z Ukrainy, którzy powołani zostali do wojska w wyniku napaści na kraj. Jak ocenić tych, którzy zginęli na Majdanie, wierząc, ze Europa jest wartością, dla której warto zginąć. Jeżeli chcemy budować lepszy świat, wartości nie mogą być towarem w supermarkecie. Krew młodych ludzi w Paryżu nie powinna być wielokrotnie droższa od tej ukraińskiej. Jeżeli prezydent Hollande pójdzie w tym kierunku, popełni błąd pychy. Błąd, który przypisywany jest marnym wizjonerom.

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje