0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Czy Hiszpanii grozi rozpad?
 
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Czy Hiszpanii grozi rozpad?
fot:http:www.tagesschau.de
 
Czy Hiszpanii grozi rozpad?
Oceń

Już w niedzielę Katalończycy ze słonecznej Hiszpanii opowiedzą się za lub przeciw własnej niepodległości. Katalonia od lat stara się o oderwanie od Hiszpanii. Będąc najbogatszym regionem tego kraju ma najwyraźniej dość solidarnego dzielenia się pieniędzmi z biedniejszymi rejonami królestwa.

Z kolei madrycki rząd nie jest z tego powodu zadowolony i zapowiedział, że zrobi wszystko, co możliwe w świetle prawa hiszpańskiego i międzynarodowego, aby zablokować dążenia regionu do oddzielenia się od Hiszpanii. Z całą pewnością niepodległość Katalonii byłaby nie lada precedensem. Pytanie czy to popchnie do podobnych kroków również kraj Basków, obecnie także część Hiszpanii?

Przypomnijmy, że Baskowie przy pomocy zbrojnej organizacji ETA od lat walczyli o oderwanie od korony. Obecna sytuacja staje się dość niebezpieczna dla królestwa Hiszpanii i grozi odrywaniem się kolejnych prowincji. Nie tak dawno mieliśmy już do czynienia z podobnym procesem w Szkocji, która miała niepodległościowe ambicje, jednak w referendum zdecydowała o pozostaniu w ramach UK.

Czyżby przynależność do Unii Europejskiej osłabiała świadomość narodową, a pobudzała tak zwany lokalny patriotyzm, a może po prostu społeczeństwa europejskie mając względny dobrobyt i bezpieczeństwo nie potrzebują już państwowości w tak szerokim wymiarze? Gdyby takie tendencje miały się utrzymać i stać się trendem, to mielibyśmydo czynienia z bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. 

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje