0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Czy Jean Claude-Juncker ma plan?
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Czy Jean Claude-Juncker ma plan?
 
Czy Jean Claude-Juncker ma ...
Oceń

W listopadzie minął rok, od kiedy funkcje szefa Komisji Europejskiej pełni Jean-Claude Juncker. W czasach, kiedy Unia ledwo uporała się z kryzysem strefy euro, by stawić czoło niekontrolowanej fali migrantów, pełnienie obowiązków przewodniczącego KE nie należy do najłatwiejszych zadań. Czy precyzja z jaką Juncker określił priorytety swojej kadencji przyniesie rezultaty? W jakiej sytuacji znajduje się UE po ponad roku rządów Junckera? Czy szansa na duże zmiany, które zapowiadał komisarz na początku kadencji jest realna? Po Europejskim Roku na rzecz Rozwoju obchodzonym w 2015 r., Priorytety Junckera będą tematem przewodnim zbliżającego się roku 2016.

Luksemburczyk od początku jasno określił 10 priorytetów, nad którymi ma pracować 28-osobowa Komisja, w której każde państwo członkowskie Unii Europejskiej ma jednego przedstawiciela. Program prac nad realizacją „dziesiątki” potwierdził 27 października br. Agenda została opracowana na podstawie dialogu z Parlamentem Europejskim oraz Radą, które Komisja wezwała do współpracy, w celu szybkiego i skutecznego osiągania wyników w najważniejszych obszarach polityki. Juncker od początku objęcia funkcji mówił, że nie interesują go sprawy błahe z perspektywy całej Wspólnoty, stąd tak mocne zaangażowanie pozostałych unijnych instytucji.

Europe Direct Rzeszów

Pierwszym z priorytetów jest pobudzenie zatrudnienia, wzrostu i inwestycji. Wybór ten nie dziwi w czasach, kiedy bezrobocie, szczególnie wśród osób młodych jest jedną z głównych unijnych bolączek. Kolejnym zadaniem jest praca nad jednolitym rynkiem cyfrowym. Priorytet związany ze stabilną Unią Energetyczną wiąże się z działaniami na rzecz bezpieczeństwa energetycznego oraz perspektywiczną polityką w kwestii klimatu. Pogłębiony i bardziej sprawiedliwy rynek wewnętrzny ma opierać się na wzmocnionej bazie przemysłowej, nowym systmie kontroli nad bankami oraz przejrzystością rynków kapitałowych. Podjęte też mają zostać prace nad systemem VAT. Propozycja pogłębienia unii wspólnotowo-gospodarczej opiera się o przegląd „dwupaka” i „sześciopaka”. Szósty priorytet to rozsądna i wyważona umowa o wolnym handlu z Stanami Zjednoczonymi. Wzajemne zaufanie jest podstawą obszaru sprawiedliwości i przestrzegania praw podstawowych. Bez wątpienia jednym z największych wyzwań Unii Europejskiej będzie nowa polityka migracji. Komisja chce skupić się wdrażaniu polityki azylowej, co będzie wyjątkowo trudne przy rozdźwięku dotyczącym relokacji uchodźców. W priorytecie tym zawiera się również nowa polityka w dziedzinie legalnej migracji, strategii bezpieczeństwa wewnętrznego oraz walce z terroryzmem i radykalizacją. Unia będzie też umacniać swoją pozycję na arenie międzynarodowej oraz wzmacniać procesy demokratyczne wewnątrz Wspólnoty.

Do kluczowych działań z jakimi Komisja wystąpi w 2016 r., należą m.in.:  inicjatywy w sprawie lepszego zarządzania migracjami i wnioski dotyczące zarządzania granicami; europejska strategia w zakresie przestrzeni kosmicznej, działania w obszarze obrony; gospodarka o obiegu zamkniętym, nowy początek dla pracujących rodziców oraz filar praw socjalnych jako część pogłębionej unii gospodarczej i walutowej. Głównym zarzutem względem priorytetów jest pominięcie kwestii związanych ze środowiskiem naturalnym.

Obecny Przewodniczący Komisji Europejskiej był jednym z spitzenkandidaten, czyli nominowanym przez europejskie grupy polityczne. Od początku wiadomo było, iż Luksemburczyk będzie miał zupełnie inny styl przywództwa niż jego poprzednik José Manuel Barroso. Juncker przez 19 lat był premierem Luksemburga, przewodniczył też Eurogrupie podczas kryzysu euro. Nie bał się obecności w Komisji polityków, którzy w krajach pochodzenia pełnili ważne funkcje. Juncker zmienił też strukturę samej Komisji, mianując siedmiu „superkomisarzy”, którzy koordynują pracę pozostałych i „filtrują” pojawiające się inicjatywy. Zmianie uległ także podział zakresu obowiązków komisarzy. Czy to wystarczy, aby Juncker zapisał się na kartach historii Unii? Czy realizacja priorytetów nie okaże się zbyt ambitna na krótką kadencję w tak niespokojnych czasach? Wreszcie czy państwa członkowskie będą w stanie wspólnie stawić czoła wszystkim wyzwaniom? Jedno jest pewne, nadchodzący Nowy Rok okaże się przełomowy, nie tylko dla samego Junckera.

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje