0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Czy nastąpi efekt domina?
 
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Czy nastąpi efekt domina?
fot:VW pixabay
 
Czy nastąpi efekt domina?
Oceń

Kurz po skandalu z emisją spalin z udziałem koncernu VW już opadł, odsłaniając nieciekawą scenerię. Chcąc zadośćuczynić klientom będzie musiał wydać dużo pieniędzy. Pojawiły się informacje jakoby koncern miał starać się o otworzenie linii kredytowej na 21 miliardów dolarów. Zastawem miałyby być jedne z jego najwartościowszych klejnotów, a więc m.in. Lamborhini, Ducati, Bugatti czy Bentley. Marki te jakkolwiek prestiżowe nie są motorem napędowym koncernu. Większą stratą byłaby utrata MAN-a wartego 5 mld euro, który produkuje m.in. silniki okrętowe, generatory i inne urządzenia przemysłu ciężkiego.

Spekulacje nie ustają, jedno jest pewne, koncern musi być gotowy na procesy oraz wydatki związane z naprawą wadliwych elementów. Niestety możliwe jest, że dojdzie do efektu domina i afera ta może się odbić na polskim przemyśle mocno związanym z Niemcami. Przemysł produkujący na potrzeby motoryzacji w Polsce to trzecia gałąź polskiej gospodarki. Jesteśmy szóstą montownią Europy oraz pierwszym producentem części i akcesoriów motoryzacyjnych z produkcją części o wartości niemal 63 mld euro, rzecz jasna nie tylko dla VW, ale dla wielu innych marek w prawie 600 fabrykach na terenie całego kraju. VW przed aferą planował inwestycje w wysokości 20 mld Euro. Część tych pieniędzy powędrowałaby zapewne do Polski. Niestety najprawdopodobniej tak się nie stanie.  W samych Niemczech koncern jest największym producentem aut zatrudniając 270 tys. osób. Jeżeli sprzedaż VAG-a w USA załamie się, a VW sprzedawał tam 600 tys. samochodów rocznie, a więc 6% swojej produkcji to może to odbić się nie tylko na VW, ale także na niemieckiej gospodarce. W przemyśle powiązanym z automotivem pracuje pokaźna ilość ludzi, bo prawie 750 tys.

Aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno VAG ostrzył sobie zęby na Ferrari i snuł grube plany inwestycyjne, niestety rzeczywistość mocno zweryfikowała te zamierzenia.

Irena Kochowska

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje