0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Czy roboty odbiorą nam pracę?
 
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Czy roboty odbiorą nam pracę?
fot:dpa
 
Czy roboty odbiorą nam pracę?
Oceń

Od lat wśród ekonomistów i naukowców toczy się dyskusja na temat wpływu technologii na ilość miejsc pracy. Jedni twierdzą, iż podwyższona automatyzacja istotnie wpływa na wzrost bezrobocia, inni zaś, że zwiększa się w ten sposób ilość miejsc pracy w branży wysokich technologii. Najnowsze badania dowodzą, że do końca 2020 roku w wyniku automatyzacji, czyli większego udziału robotów w procesach produkcyjnych oraz oprogramowania w procesach analitycznych i administracyjnych ilość miejsc pracy zmniejszy się w skali globalnej o 5.1 mln etatów. Wpłynie to na jeszcze większe rozwarstwienie społeczne. Pewne zawody będą bardziej pożądane, inne mniej.

Szacuje się, że wzrośnie zapotrzebowanie na architektów, inżynierów, managerów oraz sprzedawców, zaś wydatnie zmniejszy się na pracowników z branży sztuki, budownictwa, produkcji, administracji biurowej. Czasu jest jednak sporo, a przewidywania naukowców mogą okazać się nie trafione. Patrząc jednak na największe zakłady w Polsce trudno dziś doszukać się tam tysięcy pracowników, którzy w czasach słabo rozwiniętej technologii lat siedemdziesiątych zapełniali hale produkcyjne. Dziś sporą część produkcji robi się automatycznie, a hale zamiast ludzi, naszpikowane są ramionami robotów precyzyjnie i niestrudzenie wykonujących swoje zadania. Pytanie „do czego to doprowadzi?” postawili sobie m.in uczestnicy szczytu ekonomicznego w szwajcarskim Davos odbywającego się w tym roku w dniach 20-23 stycznia.

(24 styczeń 2016)

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje