0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Dialog Obywatelski Komisji Europejskiej w Rzeszowie
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Podkarpacie
 
 
Dialog Obywatelski Komisji Europejskiej w Rzeszowie
fot:Biuro Prasowe WSIiZ
 
Dialog Obywatelski Komisji ...
Oceń

Ostatniego dnia maja w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbył się Dialog Obywatelski pt. Europa to my. Porozmawiajmy o niej!  Wydarzenie zostało zorganizowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce wraz z WSIiZ.  Było to piaty Dialog, który w tym roku odbył się w Polsce.

Gościem specjalnym przedsięwzięcia był Marc Lemaitre, Dyrektor Generalny ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej (DG REGIO). Dyrektor Lemaitre zarządza jednostką, która ma największy budżet ze wszystkich 33 dyrekcji generalnych Komisji Europejskiej. DG REGIO zatrudnia ponad 700 osób.

Biuro Prasowe WSIiZ

Formuła Dialogu była otwarta, oprócz pytań publiczności, padały także pytania nagrane oraz przesłane za pośrednictwem mediów społecznościowych.

- Tego typu spotkania są doskonałą okazją do posłuchania i zadania pytań ważnym urzędnikom unijnym na bieżące tematy związane z działalnością Wspólnoty.Spotkania mają formułę otwartą i może w nich uczestniczyć każdy Europejczyk – informuje Dominik Łazarz, wicedyrektor Centrum Dokumentacji Europejskiej WSIiZ w Rzeszowie.

W pierwszej części zadawano pytania dotyczące przyszłości integracji Unii w kontekście Białej Księgi – dokumentu opublikowanego w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. W publikacji opisane jest pięć scenariuszy dotyczących przyszłości Europy. Scenariuszem, który budzi najwięcej kontrowersji w Polsce, jest scenariusz trzeci, który zakłada rozwój Unii Europejskiej wielu prędkości. Marc Lemaitre podkreślił, że już teraz integracja następuje na wielu poziomach, np. w strefie euro.

W tej części wyemitowano również pytanie nagrane przez studenta z Ukrainy – Mikołaja Voronina, który pytał o przyszłość integracji swojego kraju z Unią Europejską.

W drugiej części Dialogu Obywatelskiego skupiono się na polityce spójności po roku 2020. W obecnych ramach finansowych na lata 2014-2020 Polska jest największym beneficjentem środków unijnych, co ważne Marc Lemaitre był szefem gabinetu Janusza Lewandowskiego – polskiego komisarza ds. budżetu, kiedy negocjowano obowiązujące ramy budżetowe.

Jedno z pytań publiczności dotyczyło środków, które trafią do Polski w kolejnych ramach oraz czy postawa Polski i Węgier w kontekście kryzysu migracyjnego wpłynie na wysokość tych środków.

Biuro Prasowe WSIiZ

Szef DG REGIO wskazywał, że budżet Unii to coś więcej niż wpłaty i środki wypłacane. Budżet to także narzędzie służące budowaniu Unii, także unii wartości.  W ostatniej części Dialogu rozmawiano na temat słabo rozwiniętych regionów UE. Lemaitre nawiązała do podsumowania projektu „Lagging Regions”, w którym Komisja Europejska wraz z Bankiem Światowym diagnozowały problemy związane z wolnym rozwojem województw podkarpackiego oraz świętokrzyskiego.

W spotkaniu z Dyrektorem Lemaitre wzięło udział blisko 250 osób z całego Podkarpacia.  

- Obecnie WSIiZ jest ważnym partnerem Komisji Europejskiej w zakresie prowadzenia działań edukacyjnych w Polsce południowo-wschodniej, czego dowodem jest m.in. prowadzenie Punktu Informacji Europejskiej Europe  Direct - Rzeszów, Enterprise Europe Network, a teraz także Centrum Dokumentacji Europejskiej. Cieszymy się, że Komisja wybrała naszą Uczelnię także na organizację tak ważnego wydarzenia  –  dodaje Sylwia K. Mazur z Punktu Informacji Europejskiej Europe-Direct Rzeszów, moderatorka rzeszowskiego Dialogu.

Spotkanie można obejrzeć na kanale YouTube Komisji Europejskiej. https://www.youtube.com/watch?v=9UVzpIpK7mI

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje