0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Emisja CO2 – jak poważny jest to problem
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Emisja CO2 – jak poważny jest to problem
fot:Alfred Palmer Wikipedia
 
Emisja CO2 – jak poważny ...
Oceń

Jedni twierdzą, że następuje ocieplenie klimatu, inni, że nie. Temat jest jak najbardziej gorący, biorąc pod uwagę szczyt klimatyczny we Francji.

Ogólnie rzecz ujmując za ocieplenie klimatu obarcza się zbyt wysoką, zdaniem naukowców, emisję CO2. Dwutlenek węgla jest emitowany m.in. przez przemysł bazujący na węglu kamiennym, ropie i gazie, piece grzewcze np. takie, jakie można spotkać w milionach polskich gospodarstw itp. W związku z globalną paniką na ten temat, rządy wielu państw prowadzą politykę, mającą na celu ograniczenie emisji CO2 przez wprowadzanie "czystych" technologii. Zamiast budować elektrownie węglowe władze chcą budować wiatrowe i wodne, wprowadzać kary/podatki za emisję dwutlenku, innymi słowy za ochronę klimatu przyjdzie zapłacić zwykłym ludziom. Globalne ocieplenie miałoby wpływać na wahania pogody, el-nino, topnienie lodowców, podnoszenie oceanów i ogólnie na wszystkie złe rzeczy, które dzieją się z klimatem na świecie.

Prawdą jest, iż stężenie CO2 rośnie w atmosferze od 1960 roku i wzrosło z 310 cząstek na milion do 390 cząstek na milion (ppmv). Zastanówmy się, kto i co emituje CO2. Emisja dwutlenku wynikająca z naturalnych procesów konsumpcji roślinności przez zwierzęta i mikroby to około 220 gigaton. Procesy respiracyjne roślinności emitują kolejne 220 Gt. Ta ogromna ilość jest jednocześnie neutralizowana przez fotosyntezę roślin. Jest to ilość na poziomie 440 Gt na rok. Kolejnym naturalnym producentem CO2 są oceany, które emitują około 320 Gt na rok. Jednocześnie w wyniku procesów absorpcyjnych taka sama, a nawet trochę większa ilość jest przez oceany pochłaniana. Emisja CO2, której źródłem jest człowiek to około 24 Gt na rok. Około 40% z tego jest absorbowane przez oceany, reszta jest kumulowana w atmosferze. Emisja CO2 dokonywana przez wulkany pozostaje na poziomie 0.3 Gt na rok. Jak widać naturalne źródła emisji CO2 są znakomicie balansowane przez naturalne źródła absorbcji, problemem pozostaje działalność człowieka, ponieważ 60% emisji zostaje w atmosferze.

W rezultacie mamy obecnie do czynienia z najwyższym stopniem koncentracji CO2 w atmosferze od 15 milionów lat. Od lat poziom emisji CO2 produkowanego przez naszą cywilizację wzrasta. Procentowy udział wybranych państw wygląda następująco: Chiny (28%), USA (14%), EU (10%), Indie (7%). Z wymienionych jedynie w Unii emisja CO2 spadała o 1.8%.

Szczyt we Francji jest więc dobrą okazją do koordynacji i wspólnych postanowień, bo jeżeli emisja CO2 wpływa na klimat, to bez wątpienia jedynie globalne wysiłki mogą przynieść skutek, w innym przypadku cóż z tego, że Unia ”stanie na głowie”, by zmniejszyć emisję CO2 podczas gdy Chiny i USA będą w najlepsze produkować go więcej i więcej z każdym rokiem, stawiając na rozwój ekonomiczny przede wszystkim.
Poważnym problemem są kraje rozwijające się jak Chiny, Paragwaj, Indie czy Polska. Państwa te, może z wyjątkiem Chin są wciąż na dorobku i nie stać je na inwestycje w czyste technologie. Z całą pewnością na szczycie klimatycznym ścierają się interesy różnych państw. Wydaje się również, że świat mniej interesuje dziś globalne ocieplenie, a bardziej zajmuje plaga terroryzmu. Trudno więc spodziewać się odwrócenia trendu emisji CO2 dopóki w klimacie nie zaczną zachodzić rzeczywiście poważne zmiany odczuwane globalnie przez wszystkich lub nie powstanie jakaś genialna technologia neutralizujące emisję CO2. 

Irena Kochowska   

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje