0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Erytrea – państwo, z którego ucieka się do Europy
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Erytrea – państwo, z którego ucieka się do Europy
fot:Radio Zet
 
Erytrea – państwo, z ...
Oceń

Kryzys migracyjny w Unii Europejskiej trwa. Jednym z jego elementów są imigranci z Afryki, a konkretnie z Erytrei. To niewielkie afrykańskie państwo leżące nad Morzem Czerwonym w miejscu określanym jako "horn of africa" nigdy nie obchodziło przesadnie opinii międzynarodowej, aż do teraz.

Jak podaje międzynarodowa organizacja do spraw migracji 23 % ze 170 tys. ludzi, którzy napłynęli do Włoch w 2014 roku pochodziło z tego afrykańskiego państwa. Z kraju, który liczy niewiele ponad 6 mln obywateli około 5 tys.w miesiącu emigruje w poszukiwaniu lepszego życia lub w celu ocalenia życia. Ze względu na reżimowe rządy antydemokratycznego prezydenta kraj ten nazywany jest Koreą Północną Afryki. Prezydent Isaias Afwerki rządzi krajem niepodzielnie od 20 lat, kontrolując większość aspektów życia społecznego kraju.

Jedną z głównych przyczyn emigracji z Erytrei jest powszechna służba wojskowa trwająca tam około 6 lat, choć zdarza się, że niektórzy służą 12 lat. Nie ma wyjątków, do wojska idą zarówno mężczyźni jaki kobiety. Biorąc pod uwagę ciągle żywe konflikty z sąsiednimi państwami, w tym z Etiopią, obywatele boją się służby w armii. Pod względem liczebności są to jednak wciąż jedne z największych sił zbrojnych w Afryce Subsaharyjskiej. Międzynarodowe organizacje alarmują na temat braku demokracji i w ogóle przejawów wolności w tym państwie. Znane są przypadki tortur i aresztowań, co jest dość charakterystyczne dla rządów autorytarnych. Obecnie około 6% populacji kraju wyemigrowało, co daje liczbę 400 tys. ludzi. Nic nie jest w stanie powstrzymać obywateli, którzy chcą opuścić to państwo, nawet ostra kontrola na granicach i rozkaz strzelania do uciekinierów, jaki został wydany służbom granicznym tego państwa.

Z drugiej strony Erytrea jest zmuszona do utrzymywania licznej armii ze względu na konflikt z Etiopią, do rozwiązania którego opinia międzynarodowa się nie pali. Niestety kraje UE i USA nie maja dziś sił i zdecydowania na tyle, aby zaradzić kryzysowi u źródła, a to właśnie tam trzeba szukać rozwiązania problemów. 

Irena Kochowska

 

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje