0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Geografia demografii - anno domini 2015
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Geografia demografii - anno domini 2015
fot:Adina Voicu pixabay
 
Geografia demografii - ...
Oceń

Ostatnio dużo mówi się o zagrożeniu ze strony terrorystów, łączy się te zagrożenia bardzo często ze społecznością muzułmańską, tworząc atmosferę strachu i ekspansji obcej kultury, która być może jest uzasadniona. Nie chcemy jednak roztrząsać tu tego problemu. Eksperci ostrzegają przed zmieniającą swoje oblicze Europą, przed zalewem ludzi z Czarnego Lądu. Nic jednak nie dzieje się bez przyczyny. 
Europa stoi nie tyle w obliczu jakiegoś najazdu, co w obliczu dobrowolnego wycofania się z zajętego od tysięcy lat terytorium, a to dzięki rzeczy prozaicznej, niskiej dzietności. Temu problemowi nie zaradzi drut kolczasty na granicach ani tym podobne zabezpieczenia. Rdzenni mieszkańcy starego kontynentu mają po prostu bardzo mało dzieci w porównaniu z mieszkańcami Bliskiego Wschodu i Afryki. 
Nie chodzi tu bynajmniej o jakiś wyścig, ale zwykłe podtrzymanie ciągłości pokoleń. W Europie pod tym względem jest coraz gorzej. Imigranci to potencjalni pracownicy i siła napędowa dla gospodarki, którą próbuje się łatać rozpędzoną ekonomię i chronić biznes przed kryzysem. Chcąc utrzymać aktualny poziom rozwoju i rozmiary gospodarki, Europa potrzebuje rąk do pracy i to tej niskopłatnej, masowej, której nikt na Zachodzie nie chwyta się z chęcią. Jeżeli brakuje Europejczyków to na ich miejsce przychodzą inni ludzie, często z  kulturowo obcego nam świata.

Świat się zmienia, a Europejczyk stracił stare priorytety na rzecz nowych. Badania naukowe mówią, że aby dany naród mógł przetrwać w stałej liczbie dłużej niż 25 lat, a więc zachować ciągłość pokoleń na mężczyznę i kobietę powinno przypadać statystycznie 2.11 dziecka. Jeżeli wskaźnik ten jest niższy np. 1.9 dany naród jest skazany na stopniowe skurczanie się, w rezultacie na niebyt. Przy wskaźniku 1.3 zmiany są już nieodwracalne, a populacji nie da się już odbudować w szybkim tempie tzn. potrzeba 80 do 100 lat, aby odbudować straty liczebne. Teraz przyjrzyjmy się współczynnikowi dzietności krajów europejskich, odpowiednio: Francja - 2.08, Niemcy - 1.43, Polska - 1.33, Szwecja - 1.88, Włochy - 1.42. Są to współczynniki, które gwarantują wymienionym krajom rychły zmierzch. W Polsce tłumaczy się to niskimi płacami, brakiem możliwości utrzymania wielodzietnych rodzin. Jednak, co będzie, kiedy już osiągniemy materialny dobrobyt i znajdziemy się na poziomie Niemiec? Czy demografia polepszy się, skoro w ich przypadku współczynnik dzietności to 1.43? Nie o pieniądze więc tu chodzi.

Spójrzmy na kraje Afryki i Bliskiego Wschodu:

Afganistan: 5.43, Tanzania: 4.95, Erytrea: 4.14, Niger: 6.89, Egipt: 2.87, Meksyk: 2.29. Kraje te mają gwarantowany wzrost populacji i zachowanie ciągłości pokoleń, a są bardzo biedne. Oczywiście nie można zamykać wszystkiego w kategoriach matematyki i stawać do swoistego wyścigu zbrojeń. Powyższe dane zwracają po prostu uwagę na to, jak wygląda sytuacja i do czego prowadzi. W Europie nie ma mody na wielodzietność. W Afryce, duża ilość dzieci gwarantuje opiekę na starość, utrzymanie rodziny i siłę, zaś w Europie mamy fundusze emerytalne, lokaty kapitału i inne instrumenty.To zupełnie inny świat, inne gwarancje, potrzeby, rozrywki, wszystko jest po prostu inne. We wschodniej Europie nie ma na wielodzietność pieniędzy, w zachodniej czasu, a problem narasta. W samej Polsce mamy dziś około 7 mln singli! Takie są fakty, nikt nie może powiedzieć czy to dobrze czy źle, nikt nikogo do niczego nie może też zmuszać, jednak nie ma się co dziwić, że imigracja postępuje, bo biedni ludzie, których jest coraz więcej, zawsze będą chcieli udaćsię tam, gdzie żyje się lepiej, gdzie nie ma biedy.

W krajach takich jak Polska, które mają jeszcze czas, "elity" muszą zadać sobie głębokie pytanie, dokąd zmierzamy i jaki model mamy zamiar przyjąć, bo czas biegnie, a zaniedbań za kilka lat nikt już nie naprawi.   

Irena Kochowska

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje