0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Górny Karabah znów w ogniu walk
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Górny Karabah znów w ogniu walk
fot:dpa
 
Górny Karabah znów w ogniu ...
Oceń

Nowa fala przemocy wybuchła pomiędzy Azerbejdżanem a Armenią w konflikcie o górny Karabah (Nagorno-Karabakh). Spór toczy się nie od dziś, jednak do tej pory obowiązywał rozejm o zerwanie którego oba kraje oskarżają się wzajemnie. Karabah leży w Azerbejdżanie, we wnętrzu jego terytorium jednak jest kontrolowany przez rdzennych Armeńczyków, którzy przy wsparciu Armenii kontrolują enklawę od czasu wojny o podłożu separatystycznym, która miała miejsce w 1994 roku. Napięcia jakie mają miejsce pomiędzy etniczną ludnością armeńską i azerami może mieć podłoże religijne. Azerowie są muzułmanami, zaś Armeńcy chrześcijanami, co z pewnością nie zbliża obu stron. To niestety przypomina sytuację z byłej Jugosławii, gdzie różnice religijne powodowały podobne napięcia w wyniku czego doszło do krwawej wojny i aktów ludobójstwa. 

Jak podają agencje z tego rejonu w walkach zostało zniszczonych sześć armeńskich czołgów. Po obu stronach są ofiary. Cały konflikt rozpoczął się w sobotę 2.04.2016 po tym jak azerski Mi-24 został strącony przez armeńskie siły przeciwlotnicze. Mogła to być jakaś odpowiedź na podobny incydent z 2014 roku, gdzie armeńska maszyna również Mi-24 została strącona przez Azerów.

Jeżeli chodzi o równowagę militarną to jest ona lekko zachwiana i obecnie przeważa strona azerska.

Azerbejdżan bogaty w ropę naftową zainwestował setki milionów dolarów w uzbrojenie. Zakupy wojskowe począwszy od 2008 roku były nastawione na broń ofensywną jak systemy rakietowe czy mobilna artyleria zdolna do walki w górach Kaukazu. Azerbejdżan zakupił m.in : Tos-1A Buratino, zestawy rakiet od Rosji z głowicami termobarycznymi. Azerbejdżan robił zakupy także w izraelskim "hipermarkecie" kupując dużą liczbę znakomitych dronów idealnych do zwalczania artylerii. Armenia z uwagi na brak bogatych złóż ropy czy węgla nie może kupować broni z takim rozmachem. Co więc może przeciwstawić Armenia ? Odpowiedzią jest sojusz z Rosją, który Armeńczycy podtrzymują. Oprócz modernizacji istniejącego uzbrojenia istnieje zmowa milczenia na temat rakiet Iskander, które Rosja miałaby dostarczyć Armenii. W wersji o krótkim zasięgu z konwencjonalnymi głowicami Iskandery mogłyby zniszczyć azerskie siły lotnicze w ich bazach oraz zrównać potencjał militarany obu stron w tym zakresie. 

Niestety eskalacja wojny może pociągnąć za sobą co najmniej taką liczbę ofiar jak wojna w 94 roku, wtedy w konflikcie zginęło 30 tyś ludzi. Głównym mediatorem w sporze jest ... Rosja. 

Jakie będą kroki Kremla i czy będziemy mieli do czynienia z interwencją Moskwy to zapewne okaże się w najbliższych tygodniach.

 

(03.04.2016)

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje