0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Hobby? - survival!
 
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Podkarpacie
 
 
Hobby? - survival!
fot:playbuzz.com
 
Hobby? - survival!
Oceń

Na Podkarpaciu nie brak lasów, zbiorników wodnych, a Bieszczady to taka Polska Alaska. W takim rejonie można realizować najróżniejsze hobby. Jednym z nich jest survival, czyli sztuka przetrwania. Jest to hobby, które jest w modzie, ma masę zagorzałych fanów, a dzięki całej masie przeróżnych gadżetów dostępnych na rynku wciąga wielu i staje się sposobem na relaks.

Ktoś nieobeznany z zagadnieniem zaraz powie, że większość survivalowców to kumple z pracy, którzy rozbijają namiot w lesie, a kiedy znudzi im się spokój i cisza wysyłają jednego po piwo i prowiant. No cóż, bywa i tak, ale bywa i zupełnie inaczej. Sztuka przetrwania to przede wszystkim zdolność przystosowywania się do zmiennych warunków. Survivalowiec w sytuacji kryzysowej musi mieć przede wszystkim silną psychikę, chłodny umysł i wolę przetrwania. Umiejętności i sprzęt są sprawą drugoplanową, choć również ważną. Chłodny umysł może wyrobić sobie tylko poprzez praktykę, a więc piesze wędrówki, obozowanie w górach i kontakt z przyrodą.

Na początku najlepiej, jeżeli nie są to samotne wypady ale we dwóch lub trzech lub większą grupą, bowiem kontuzja na szlaku lub w środku leśnej głuszy to nic ciekawego. Godzinna wycieczka do lasu  w niedzielę nie daje żadnego wyobrażenia, czym jest przebywanie tam przez trzy tygodnie. Coraz więcej jest stowarzyszeń zrzeszających ludzi zajmujących się survivalem. W interwencie znajdziemy poradniki i sklepy oferujące m.in. plecaki, ubiór w przeróżnym kamuflażu, multipole, śpiwory, namioty, kuchenki, GPS, zegarki i wiele innych z całego bogactwa rzeczy o tak zwanym taktycznym przeznaczeniu, a nawet wyjazdowe kursy survivalowe. Jednym z ciekawszych kanałów na YouTube jest cykl filmików survivaltech.pl Pawła Supernata.

Amerykańscy żołnierze zwykli tłumaczyć w swoich przewodnikach takich jak FM-Survival field manual słowo SURVIVAL jako: S – size up situation (oceń sytuację), U – use all your senses (używaj wszystkich zmysłów), R – remember where you are (pamiętaj gdzie jesteś, w jakim położeniu, sytuacji), V – vanquish stress and panic (opanuj stres i panikę), I - improvize (improwizuj zamiast siedzieć bezczynnie), V – value living (ceń życie), A – act like the natives (przystosuj się do otoczenia), L - live by your vits (wykorzystuj swoje szanse, bądź sprytny). W survivalu hobbystycznym chodzi o to, aby odpocząć, dobrze się bawić i respektować naturę oraz poznać samego siebie, nie po to, by ryzykować, ale po to by, być bardziej rozważnym. Jest to świetne hobby i sposób na spędzanie wolnego czasu zdala od zgiełku miasta, a przy okazji sposobność do nauczenia się lub przypomnienia sobie wielu harcerskich sztuczek z przed lat i nie tylko.     

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje