0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Inteligentne ubrania czyli rewolucja w branży odzieżowej na horyzoncie
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Inteligentne ubrania czyli rewolucja w branży odzieżowej na horyzoncie
fot:navispace
 
Inteligentne ubrania czyli ...
Oceń

Najnowsza technika przyzwyczaiła nas już, że wszystko co nowe musi zaczynać się od "smart". Mamy więc smartcards, smarthouse czy smartfon, do tego smartclothing czyli inteligentne ciuchy. W branży producentów ubrań obserwuje się rozmaite trendy i pomysły. Część producentów podąża za kreatorami mody stawiając na styl oraz meteriały. Inni jak np. 5eleven czy Helikon produkują ubrania, które mają być przede wszystkim praktyczne, nie do zdarcia, tak zwany "action wear". Najnowszy trend, na razie niszowy, to połączenie elektroniki z ciuchami, a raczej ich zespolenie w celu wyprodukowania inteligentnej odzieży, która dzięki sensorom będzie mogła monitorować temperaturę ciała, akcję serca i inne parametry. Pytanie, po cóż coś takiego ? Okazuje się jednak, że ludzie lubią po prostu podążać za nowościami i zaawansowaną technologią. Najprostszym przykładem są rękawice produkowane z tkanin przewodzących prąd, posiadające mikrowłókna stalowe. Pozwalają one na obsługę wszelkiego rodzaju panelów dotykowych, co w przypadku zwykłych rękawic jest to  niemożliwe.

Kolejny przykład to bluzy i kurtki z wbudowanymi diodami LED. Dzięki oświetleniu, które sami możemy włączyć i wyłączyć decydujemy kiedy chcemy być bardziej widoczni. Funkcja wspaniała dla wszyskich nocnych sportowców czy rowerzystów, którzy tuż przed  zachodem słońca wybierają się na niewielki "jogging". Innym przykładem są kamizelki z wbudowanym podgrzewaniem reagujące na temperaturę. Kolejną innowacją są ubiory sportowe zdolne do miniotorowania przegrzania organizmu czy akcji serca. Dzięki wbudowanym mikronadajnikom mogą komunikować się ze smartfonem i przesyłać dane do aplikacji. Firmy posiadają w ofertach również odzienie antyradiacyjne, które dzięki specjalnym tkaninom eliminuje wpływ promieniowania elektromagentycznego. Google zaprezentowała ciekawą prototypową wariację na temat smart-ciuchów, a mianowicie ubrania wykonane ze specjalnej tkaniny działającej jak matryca, która stanowi interfejs do smartfona. Działa to mniej więcej w ten sposób, że możemy za pomocą dotknięcia np. rękawa czy kieszeni koszuli wywołać określą akcję na komputerze. Jest to jednak rozwiązanie wciąż prototypowe, choć już działające i prezentowane na rozmaitych targach. Co ważne, jak obiecują producenci, ubrania takie nie tracą nic w porównaniu ze standardowymi ciuchami w kategorii  komfortu użytkowania. Problemem pozostaje cena. Oczywiście są one odpowiednio droższe i mogą kosztować nawet do kilkuset dolarów. Czy zatem czeka nas kolejna smart-rewolucja,  tym razem w branży odzieżowej?
Wygląda na to, że tak.

Irena Kochowska

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje