0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Jaka Europa po Paryżu?
 
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Jaka Europa po Paryżu?
fot:Filip Singer dpa
 
Jaka Europa po Paryżu?
Oceń

Wieczorem 12 listopada napisałem tekst, dotyczący przesądu funkcjonującego w Europie w związku z piątkiem 13. Przypomnę, że data ta ma związek z likwidacją Zakonu Templariuszy 13 października 1307 roku. W tym dniu król Francji Filip IV oskarżył Zakon o bałwochwalstwo, herezję, sodomię i czary. Nie było tajemnicą, że król Francji był mocno zadłużony u Templariuszy. Braci zakonnych poddano okrutnym torturom, a następnie egzekucjom poprzez spalenie na stosie. Ostatni mistrz Zakonu Jacques de Molay tuz przed śmiercią wyklął króla Francji oraz papieża Klemensa V. Rok później obaj nie żyli. Jak silnie te historyczne fakty odbiły się na świadomości współczesnych niech świadczy fakt, że do dzisiaj praktycznie we wszystkich krajach Europy piątek 13-tego uważany jest za dzień felerny. Przetrwało to mimo, że większość nie pamięta o geneaologii przesądu.

Piątek 13 listopad 2015 roku (nomen omen w Paryżu) już stał się datą tragiczną, a co więcej niewątpliwie będzie miał dalekosiężne skutki. I nie ma tu znaczenia, czy jesteśmy bardziej czy mniej przesądni. Faktem jest, że terroryści nie wybierają przypadkowo terminów swoich akcji, a głównym ich celem jest zastraszenie i sparaliżowanie zachodnich społeczeństw. Nie wykluczone więc, a nawet wielce prawdopodobne, że datę tę wybrano celowo dla wzmocnienia przekazu. Równolegle z prowadzoną wojną w Północnej Afryce i Bliskim Wschodzie mamy do czynienia z wojną propagandową na niespotykaną skalę. Zlaicyzowanej Europie i szeroko pojętemu Zachodowi przeciwstawia się ideał świętego wojownika męczennika, który z radością idzie na śmierć w obronie swoich wartości. Przekaz ma trafić do młodych w Europie, często sfrustrowanych i znudzonych codzienną rzeczywistością. Paradoksalnie coś, co wydaje się absurdem zaczyna działać i całkiem spora grupa młodych Europejczyków skuszona przygodą, czymś nowym czy po prostu pieniędzmi, wstępuje w szeregi fanatyków. Do tego dochodzi przekaz do milionów obywateli Europy, pochodzących z krajów islamskich, żyjących na przedmieściach i tworzących zamknięte społeczności. Ciekawym socjologicznym faktem jest wpływ propagandy na trzecie pokolenie migrantów, często przedstawicieli klasy średniej. To młodzi ludzie, szukający swoich korzeni o mocno krytycznym stosunku do zachodniej cywilizacji, która przecież zapewniła im dostatek i bezpieczeństwo.

Piątkowego wieczoru Europa i Świat Zachodni wstrzymały oddech. Wiadomo, że nic już nie będzie jak dawniej, bo skala masakry i jej bestialstwo uświadamiają skalę problemu. To, do czego już się przyzwyczailiśmy, otwarte granice, wolny przepływ ludzi stanęło pod znakiem zapytania. To ogromny cios dla idei Europy otwartej i tolerancyjnej. To wielkie zagrożenie dla demokracji, bo nie ma wątpliwości, że tego typu zamachy to woda na młyn dla skrajnej prawicy. Nienawiść wywołuje nienawiść, a jak wiadomo na nienawiści nic trwałego nie wybudowano. Po czasach nienawiści i pogardy zostają miliony grobów, baraki śmierci i hekatomba ludzkich nieszczęść. Europa już to przerabiała, Europa już tego doświadczyła. I mimo, że Europa nie chce iść na wojnę, wojna jest już faktem. Oby to nieszczęście, które dotknęło nas w Paryżu, jeszcze bardziej nas zjednoczyło. Zjednoczyło w imię obrony wartości demokratycznych, które zapewniły Europie najdłuższy okres pokoju i dobrobytu. Nie zapominajmy jednak, że demokracja nie jest dana raz na zawsze i trzeba nie raz bronić jej, choćby zbrojnie. Demokracja nie jest bezbronna! Oby to nieszczęście nie tylko nas zjednoczyło, ale doprowadziło do podjęcia wspólnej decyzji. Decyzja może być trudna i bolesna, ale najważniejsze jest, aby była podjęta solidarnie.

Marcin Geroń

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje