0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Korea Północna budzi niepokój wśród państw regionu
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Korea Północna budzi niepokój wśród państw regionu
fot:PAPEPAJeon Heon-Kyun
 
Korea Północna budzi ...
Oceń

Pak Hong-il północnokoreański ambasador w Egipcie tłumaczył mediom ostatnie próby, jakie przeprowadziła Korea Północna z bronią jądrową. Testy bomby wodorowej były, jak twierdzi, celowe. Celem ma być utrzymanie równowagi i pokoju w regionie oraz budowa potencjału odstraszającego Północy. Biorąc pod uwagę, iż Korea Południowa posiada armię plasowaną w pierwszej 10 najsilniejszych armii świata, bomba wodorowa Północy równoważy ten potencjał, choć jednocześnie burzy nuklearną równowagę sił, ponieważ Południe nie posiada takiej borni. Po próbach atomowych Północy Południe zwróciło się o dostęp do atomu do swojego amerykańskiego sojusznika.

Technicznie rzecz ujmując, jeżeli Korea Północna posiada bombę wodorową to jest to siła o większej mocy rażenia niż zwykłe bomby atomowe z jakimi prowadziła eksperymenty. Bomba atomowa wykorzystuje proces zwany rozszczepieniem. Polega on na rozbiciu plutonu, uranu w małe atomy. Podczas reakcji łańcuchowej wydziela się energia oraz promieniowanie. Bomba tego typu czyli A-bomb zrzucona na Hiroszimę i Nagasaki przez USA w  czasie drugiej wojny zabiła 200 tys. ludzi. Bomba wodorowa H-bomb to broń jeszcze potężniejsza, wykorzystująca proces fuzji. Jest kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy mocniejsza od "zwykłej" bomby atomowej. 

Wprowadzenie takiej broni do gry pomiędzy Koreami przerazi, głównie z uwagi na bliskość wielkich ośrodków miejskich i gęstego zaludnienia Korei Południowej. Seul, stolica Południa skupiająca 10 mln ludzi leży tylko 36 km od granicy z  Koreą Północną. Z całą pewnością północno- koreański przywódca Kim Dzong Un dokonał tego, czego nie udało się ani Kaddafiemu, ani Husajnowi, a mianowicie stanął na czele państwa nuklearnego sprawując jednocześnie w pełni  autorytarne quasi-monarchistyczne rządy. 

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje