0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Kurdowie w Turcji
 
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Kurdowie w Turcji
fot:Wikipedia
 
Kurdowie w Turcji
Oceń

W Turcji niespokojnie. Czołowy kurdyjski prawnik Tahir Elc został zastrzelony przez  niezidentyfikowanego napastnika. Problem Kurdów w Turcji jest złożony i czasami niezbyt dobrze rozumiany. Kurdowie to naród bez własnego państwa, ale z własną  tożsamością narodową i językiem, który od lat walczy o wolność. Obecnie Kurdowie żyją na terenie państw takich jak: Turcja (12 mln), Iran (6 mln), Irak (4 mln), Syria (800 tys).

Są uważani za największy naród walczący aktywnie o separację i utworzenie własnego państwa Kurdystanu. Mimo deklaracji państwa na terenach, na których żyją Kurdowie nie zdobyli się na utworzenie Kurdystanu. W Turcji problem Kurdów jest szczególnie złożony z racji na ich dużą liczbę ok. 12 mln oraz aktywnie działającą partię uznawaną przez Turcję za bojówkę terrorystyczną, mowa o PKK, która paradoksalnie współpracuje z USA oraz aktywnie walczy przeciw ISIS. Turcja jednak zdaje się tego nie zauważać, mając swoje powody atakuje siły PKK w ramach walki z ISIS.

Kurdowie w Syrii walczą w ramach YPG zorganizowanej bojówki zbrojnej, która uchodzi za najwierniejszego sojusznika USA w tym rejonie.  Należy spodziewać się, że tereny kontrolowane przez YPG staną się w przyszłości zalążkiem Kurdystanu, jednak Turcja aktywnie się temu sprzeciwia twierdząc, że nie zgadza się na powstanie nowego państwa w północnej części Syrii. Czas pokaże, czy zamieszanie na Bliskim Wschodzie pozwoli Kurdom na wywalczenie upragnionej niepodległości czy też pozostaną oni w tle na kolejne lata.     

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje