0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Miliarder w wyścigu o urząd prezydenta USA
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Miliarder w wyścigu o urząd prezydenta USA
fot:pl wikipedia org
 
Miliarder w wyścigu o ...
Oceń

Donald Trump amerykański miliarder zdecydował o swoim udziale w wyścigu do Białego Domu już 15.06.2015, ale ciągle nie milkną echa po jego decyzji. Co więcej okazuje się, że zyskuje poparcie. Trump to kandydat antypolityczny, sprzeciwia się systemowi, jaki w tej chwili w Ameryce istnieje i jest zdania, że taki system do niczego dobrego USA nie doprowadzi. Jego zarzuty wobec obecnej ekipy są liczne, ale nie oszczędza również poprzednich ekip rządzących.

Zarzuca, iż USA nie odnoszą tak naprawdę sukcesów na polu militarnym i ekonomicznym, są bezustannie ekonomicznie atakowane przez Chiny czy Japonię, a ich interwencje militarne na Bliskim Wschodzie doprowadziły do destabilizacji regionu oraz strat. Jak mówi Trump na polu ekonomicznym to Chiny wiodą dziś prym, zabierają miejsca pracy z USA, wyprowadzają w ten sposób pieniądze oraz powodują bezrobocie w Ameryce. Kandydat twierdzi, iż prawdziwa stopa bezrobocia w USA może sięgać nawet 15%, a dane przedstawiane przez rząd są nieprawdziwe i zbyt optymistyczne.

Dostało się również inicjatywie Obamy o nazwie Obama Care. Trump uznaje reformę systemu zdrowia za socjalistyczną i bardzo kosztowną dla państwa. Jako przykład podaje, iż rząd USA za sam tylko system informatyczny zapłacił około 5 miliardów dolarów. Twierdzi jednocześnie, że najlepszym programem socjalnym dla społeczeństwa są miejsca pracy i uczciwe zarobki, sam siebie przedstawia jako prezydenta, który przywróci Ameryce blask, a ludziom miejsca pracy.

Uznał sytuację ekonomiczną Ameryki za najgorszą od 1978 roku i całkowicie skrytykował klasę polityczną, twierdząc, iż obecny establishment nie jest zdolny do efektywnego rządzenia, ponieważ w istocie nie rozumie mechanizmów rynku. Mało tego, twierdzi, iż kampanie amerykańskich polityków są sponsorowane przez biznes. Trump utrzymuje, że wiele razy sponsorował kampanie ludzi, którzy aspirowali do rządzenia Ameryką.

Zarzucił, iż USA pozwoliła sobie na to, aby mieć zadłużenie u Chin oraz Japonii oraz na odpływ miejsc pracy do tych krajów. Zarzuca również rządowi brak liderów, którzy wiedzą jak robi się biznes, twierdzi, że znają oni jedynie kruczki polityczne, które na dłuższą metę nie pozwolą na zdobywanie pozycji ekonomicznej USA. Mało tego, jest zdania, iż przy całym swym potencjale Ameryka posiada karty konieczne do międzynarodowej gry, jednak aktualni liderzy nie rozumieją jej zasad i są, jak twierdzi, mniej inteligentni od liderów chińskich, przez co Ameryka tak naprawdę odbudowuje inne kraje, a sama podupada. Jako przykład podał swojego znajomego, który nie jest w stanie wyeksportować produktów do Chin, ponieważ Chińczycy robią problemy natury formalnej, natomiast w druga stronę, a więc z Chin do USA eksport się udaje, jednak tylko biznesmanom z kraju środka.

Trump proponuje wywarcie presji na Chiny poprzez cła do momentu, w którym stosunki handlowe staną się obustronnie korzystne. Ostrzega również przed potęga militarną Chin, jako przykład podaje port na wyspie na Morzu Południowo-Chińskim, gdzie cala wyspa została zmilitaryzowana na potrzeby marynarki wojennej, co grozi zaburzeniem równowagi militarnej, w tym bardzo delikatnym z punktu widzenia napięć na linii Chiny- Japonia regionie.

Trump zwraca również uwagę na problem i zagrożenie ze strony Meksyku. Uważa, że kraj ten staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Przykładem jest firma z branży motoryzacyjnej "duży producent na F" lokująca fabrykę za 2.5 miliarda na terenie Meksyku.

Trump twierdzi, że do skutecznego rządzenia potrzeba lidera oraz zespołu dobrych negocjatorów w rządzie, ludzi, którzy rozumieją ekonomię i potrafią robić dobre interesy na rzecz swojego kraju z innymi. Podaje przykład jak zachęcić firmy takie jak wspomniany już producent aut do lokowania fabryk w USA. Mówi bez ogródek, że jeżeli producent chce produkować w Meksyku to jego produkty będą obłożone 35% cłem na import to USA. Twierdzi, że obecna władza nie jest w stanie wprowadzić takich restrykcji, ponieważ jest sponsorowana przez biznes i nie zrobi nic, co się biznesowi nie opłaca nawet, jeżeli biznes nie działa dla dobra USA.

Trump zauważa również, że Arabia Saudyjska, choć bardzo bogata, nie odwdzięcza się USA za ich protekcje, co kandydat uważa za oczywiste straty finansowe dla swojego kraju. Obiecuje skierować strumień pieniędzy do Ameryki.

Uważa również, że w Stanach nie inwestuje się w edukację społeczeństwa, co stawia ten kraj na 25 miejscu na świecie. Trump mówi jasno, że wybory będą selekcją pomiędzy kompetencją, a polityczną poprawnością, pomiędzy fachowcem od biznesu a medialnymi kandydatami. Trump obiecuje, że jeżeli zostanie prezydentem USA to m.in : zablokuje napływ imigrantów z Meksyku, zlikwiduje reformę systemu zdrowia Obamacare, obiecuje rozprawienie się z ISIS w twardy sposób, zatrzyma Iran w jego dążeniu do uzyskania borni nuklearnej, umocni też ustawę o prawie do posiada broni w USA, którą Obama deprecjonuje.

Kolejną obietnicą jest odbudowa infrastruktury kraju, która ma już swoje lata. Trump twierdzi, że pieniądze na unowocześnianie infrastruktury (drogi, lotniska) są marnowane i płacone na wyrost, a obecna infrastruktura często przypomina tą, którą można znaleźć w krajach trzeciego świata i znacznie ustępuje temu, co można zobaczyć w Katarze czy Chinach. Przypomnijmy, że Donald Trump startuje pod hasłem: "Make America great again!" Co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że chce przywrócić świetność swojemu krajowi. 

Irena Kochowska

 

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje