0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Modelowy Singapur
 
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Modelowy Singapur
fot:Jason Goh pixabay
 
Modelowy Singapur
Oceń

W Polsce jest już blisko wyborów. Znów będziemy karmieni rożnymi hasłami i wszyscy powiedzą, że wiedzą, co zrobić żeby Polska była lepszym miejscem do życia. Niech więc tak mówią i niech realizują obietnice, oby co do ostatniej. Tymczasem w niniejszym artykule spójrzmy na kraj, który potrafi przekuć swój, wydawałoby się, niewielki potencjał w potężny zysk. Mowa o Singapurze. 

Kraj o powierzchni 738 km kwadratowych, w którym żyje około 5 mln ludności ma produkt narodowy brutto w wysokości 209 miliardów dolarów. Ten malutki kraj funkcjonuje jak korporacja. Jest do bólu znakomicie przystosowany do kapitalizmu i zdobywania pieniędzy. Nie posiada bogactw naturalnych, jedynym bogactwem są ludzie i liderzy będący znakomitymi menadżerami. Rząd bardzo uważnie planuje każdy ruch z uwzględnieniem opłacalności finansowej. Premier Singapuru mówi wyraźnie, iż kraj ten nie posiada bogactw naturalnych, ale był w stanie zbudować coś, co sam określa, jako "ruggersociety" czyli zdyscyplinowane społeczeństwo skupione na pracy i zarządzane w sposób uczciwy.

Singapur zdołał zwabić setki korporacji z całego świata m.in. dzięki zwolnieniom z podatków na nawet pięć lat. Rząd partycypuje często w kosztach szkolenia pracowników oraz częściowo funduje sprzęt i wyposażenie fabryk dla inwestorów. Poza tym państwo to ma duży portfel własnych firm, które zarabiają dla Singapuru krocie. Firmy te są kontrolowane przez elitarne grono menadżerów będących w służbie narodu, znakomicie wykształconych i rozumiejących biznes. Grupy te inwestują w firmy prywatne, mając w nich udziały. Jednocześnie kooperują ze sobą, tworząc coś w rodzaju potężnej narodowej korporacji. Singapur zarabia także na bankach, stając się finansowym ośrodkiem Azji. Z jednej strony daje bankom wolność, a z drugiej dba, by nie tworzyły one karteli i nie dyktowały warunków. Co ciekawe, rząd Singapuru namawia obywateli, aby zachowali wysoki poziom moralności i etyki w swoim codziennym życiu i nie ulegali wszelkim popkulturowym wpływom z Zachodu. Skutkiem ubocznym pogoni za pieniądzem jest niższy niż w innych krajach poziom zainteresowania np. literaturą czy sztuką wśród społeczeństwa. 

Autor: Irena Kochowska

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje