0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Najlepszy przyjaciel człowieka
 
 
 
Sprawdź pogodę dla:
Najlepszy przyjaciel człowieka
fot:pixabay
 
Najlepszy przyjaciel człowieka
Oceń

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka - mawiają. Nie jest wykluczone, że tak właśnie jest. Od wieków towarzyszył ludziom w najróżniejszych pracach. Psy pilnują owiec na halach, pomagają w tropieniu ludzi przysypanych przez lawiny. W policji są używane do odstraszania i dominowania agresora, a także do wykrywania narkotyków. Co ciekawe, nawet elitarne jednostki specjalne, takie jak amerykańscy Navy Seals korzystają z pomocy czworonogów w czasie najróżniejszych misji specjalnych. Komandosi używają rasy belgijskiego malinosa. Malinosy są bliźniaczo podobne do  owczarków niemieckich tylko mniejsze, co nie jest bez znaczenia. Dorosły malinos osiąga wagę do 30 kg. Generalnie wojsko używa również owczarków niemieckich oraz labradorów, ale w innych celach. Jednostki specjalne Navy Seal DevGru posiadają malinosy. Ich mniejsze rozmiary są przydatne podczas ... skoków spadochronowych. Choć trudno w to uwierzyć żołnierze trenują skoki ze spadochornem razem z psami podczepionymi na specjalnej uprzęży. Rekord pobity przez komandosa Mikea Forsytha i jego psa Cairo to skok w tandemie z 30 tyś stóp czyli prawie .. 9 km. Człowiek jak i pies mieli podczas tego skoku maski tlenowe.

Psy potrafią wykonywać wiele zadań i są do tego celu bardzo  specjalistycznie szkolone. Posiadając węch 40 razy lepszy od człowieka mają oczywistą przewagę nad przeciwnikiem. Wykrywanie materiałów wybuchowych, ukrytych przeciwników czy też zakładników nie stanowi dla nich problemu. Sprawność tzn. szybkość psa jest dwa razy większa niż wysportowanego człowieka, nie jest więc problemem zatrzymanie uciekającego przeciwnika. Ciekawostką jest, iż psy tego typu często doświadczają kontuzji uzębienia podczas ataku na przeciwnika. Zęby uzupełniane są tytanowymi implantami tworząc doś goroźnie wyglądający efekt metalowych kłów. W DevGru psy posiadają specjalne uprzęże ze sprzętem, który może słyżyć do rozpoznania. Są to m.in. kamery. Sama kamizelka jest podobnie jak ta przeznaczona dla żołnierzy wykonana z kevlaru zapewniając ochronę. Psy Navy Seal mogą być wyposażone w specjalne google termowizyjne lub noktowizory umożliwiające widzenie w czasie nocnych operacji, podczas których również komandosi posługują się noktowizorami. Wyposażenie czworonogów nie jest wcale tanie. Jednostka zapłaciła ostatnio 86 tyś dolarów za 4 komplety wyposażenia tego typu. W dobie postępującej robotyki także na polu walki okazuje się jednak, że stary dobry czworonożny przyjacie potrafi zrobić całkiem dobrą robotę z powodzeniem zastępując skomplikowaną technikę wojskową. Póki co wydaje się, że nieprędko zostaną one zastąpione i długo jeszcze będą służyć w najbardziej elitarnej jednostce komandosów na świecie działając na wodzie w powietrzu i na lądzie.

Z naszego polskiego punktu widzenia trzeba zaznaczyć, że na nas nie robi to aż takiego wrażenia. Każdy i tak wie, że na polu bitwy pierwszym psem był Szarik.

(12.05.2016)

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje