0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Jego Myśli Nasze Słowa” rozstrzygnięty.
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Podkarpacie
 
 
Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Jego Myśli Nasze Słowa” rozstrzygnięty.
fot:wimbp
 
Ogólnopolski Konkurs ...
Oceń

16 października 2015 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Jego Myśli Nasze Słowa”, zorganizowanego w ramach obchodów Roku Jana Pawła II. Gościem specjalnym spotkania był wieloletni przyjaciel Karola Wojtyły, prof. Gabriel Turowski. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz dotacji celowej z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura wyjaśnia – celem konkursu było uczczenie pamięci tegorocznego Patrona – Jana Pawła II oraz propagowanie uniwersalnego przesłania Ojca Świętego o godności i prawach człowieka. Konkurs miał zainspirować rodzimych poetów do twórczości poetyckiej, stworzyć możliwości konfrontacji twórczej oraz promować utalentowanych poetów i ich twórczość w myśl słów Karola Wojtyły: „Czy zdołasz nas nauczyć, że są krzywdy inne prócz naszej?” – cytatu z wiersza „Niewidomi”, ze znanego tomu „Poezje wybrane”. Przez blisko cztery miesiące (05-08.2015) do Rzeszowa napływały wiersze z całej Polski, a nawet zagranicy, poświęcone wybitnemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II. Wiersze mogli przesyłać wszyscy, debiutujący poeci, jak i twórcy z określonym dorobkiem.

wimbp

Konkurs cieszył się niezwykle dużym zainteresowaniem. Wpłynęły 174 prace, z tego zakwalifikowano do oceny merytorycznej 146. Dzięki dotacjom Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego, przyznano nagrody i wyróżnienia pieniężne. Wiersze oceniło specjalnie powołane profesjonalne jury złożone z krytyków literackich, poetów i przedstawicieli biblioteki. Wiersze zostaną opublikowane na stronie internetowej biblioteki oraz udostępnione w mediach społecznościowych, gdzie również ukaże się zapis audiowizualny z naszego spotkania – dodaje Barbara Chmura.

Podczas spotkania prof. Gabriel Turowski przybliżył postać Karola Wojtyły, nie tylko jako księdza, kardynała i papieża, ale także jako człowieka i przyjaciela – towarzysza wypraw kajakowych i partnera do dysput i rozmów całkowicie prywatnych. Pisarz opowiedział o ponad 50-letniej przyjaźni z Ojcem Świętym. Chętnie odpowiadał również na liczne pytania.

Profesor Gabriel Turowski jest autorem licznych opracowań o Janie Pawle II, które dają wyjątkowe świadectwo o życiu Karola Wojtyły. Jest jednym z niewielu ludzi, którzy znali Jana Pawła II tak długo i tak blisko, dzięki czemu jego relacje nadały spotkaniu szczególny charakter, a spotkanie uświetniło uroczystości obchodów Roku Jana Pawła II organizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Turowski jest także światowej sławy profesorem immunologii klinicznej, doktorem bakteriologii i mikrobiologii. Przez 22 lata pracował na chirurgii w III. Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Krakowie oraz prowadził Laboratorium Immunologii Transplantologicznej. 19 maja 1981 r. znalazł się w sześcioosobowym zespole specjalistów z całego świata mającym pomóc w pooperacyjnym leczeniu Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu. Od 1949 r. był blisko zaprzyjaźniony z Karolem Wojtyłą, obecnie jest publicystą prasy katolickiej, członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, uznawanym za wybitnego znawcę pontyfikatu Jana Pawła II.

wimbp

 Uroczystości towarzyszyła wystawa „Gabriel Turowski przyjaciel Jana Pawła II. Zapis drogi...”, ze zbiorów własnych WiMBP w Rzeszowie. Ekspozycja prezentowała wybrane książki prof. Gabriela Turowskiego, m.in.: „Leksykon polskich świętych, błogosławionych i sług bożych” (Kraków 2015), „Karol Wojtyła: przyjaciel, kardynał, Papież, Święty” (Kraków 2014) oraz „Europa zjednoczona w Chrystusie: antologia” (Kraków 2011).

Lista laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Jego Myśli Nasze Słowa”:

I. Nagroda: Marek Szczerbiński (Kraków), „Po drugiej stronie lustra”

II. Nagroda: Anna Oliwińska-Wacko (Czudec), „Miłosierny”

III. Nagroda: Anna Paterek (Bydgoszcz), [Droga krzyżowa…]

Wyróżnienia:

Danuta Czerniejewska (Wrocław), „Zwierciadło Nieba…”

Marcelina Koncewicz (Tęgoborze), „Skrzywdzona”

Ela Galoch (Turek), „Pożegnanie”

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje