0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Podkarpacie stawia na zawodowców
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Podkarpacie
 
 
Podkarpacie stawia na zawodowców
fot:www.tarnobrzeg.pl
 
Podkarpacie stawia na ...
Oceń

18 września w Urzędzie Marszałkowskim podsumowano projekt „Podkarpacie stawia na zawodowców”. Jednym z jego uczestników było miasto Tarnobrzeg.

Projekt realizował Samorząd Województwa Podkarpackiego za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie od maja 2012 r. do września 2015 r. Jego głównym celem była modernizacja bazy dydaktycznej oraz podniesienie jakości kształcenia zawodowego w szkołach tego typu na Podkarpaciu. Zadanie za niemal 90 milionów złotych było dofinansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-13 (działanie 9.2 – Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego). W realizacji uczestniczyło aż 31 podmiotów prowadzących szkoły o profilu zawodowym, w tym 21 powiatów województwa podkarpackiego, miasta: Rzeszów, Krosno, Przemyśl, Tarnobrzeg, dwie szkoły resortowe, trzy gminy oraz dwa organy niepubliczne. W projekt zaangażowanych było także sześciu partnerów zagranicznych. Na zawodowców postawiły 173 szkoły, skupione w 100 zespołach szkół.

Podsumowania ponad trzech lat działań podczas piątkowej konferencji dokonali przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz szkół: uczestników projektu i ich organów założycielskich. - Ten projekt jest niezwykle ważny dla rozwoju województwa podkarpackiego. To wcale nie przesada. Niedawno miałem spotkanie z bardzo ważnym inwestorem, firmą znaną na całym świecie z branży lotniczej, który robi rozeznanie w Polsce i Europie, gdzie mogliby zainwestować olbrzymie pieniądze i zapewnić zatrudnienie setkom dobrych fachowców. Inwestorzy wiedząc, że to właśnie u nas rozwija się Dolina Lotnicza przyjechali także do nas. Kiedy zapytałem przedstawicieli firmy, co jest dla nich kluczowym elementem determinującym to, czy chcą gdzieś zainwestować podkreślili kilkakrotnie, że są to wyszkoleni pracownicy, dobrze przygotowane do pracy kadry. To pokazuje, po co realizowaliśmy ten projekt. Aby ze szkół zawodowych wypuszczać młodych, ale już dobrze przygotowanych pracowników – mówił Wojciech Buczak, wicemarszałek województwa podkarpackiego. Dzięki projektowi ponad 13,5 tysiąca uczniów ze szkół prowadzących kształcenie zawodowe wzięło udział w dodatkowych stażach i praktykach, zorganizowanych u potencjalnych pracodawców. W szkołach stworzono i zmodernizowano aż 380 pracowni kształcenia zawodowego. Przez trzy lata trwania projektu, opracowano ponad 600 programów nauczania, programów zajęć dodatkowych i szkoleń.

W Tarnobrzegu do projektu weszły cztery zespoły szkół ponadgimnazjalnych, a łączny budżet zadania wyniósł niespełna 3,5 mln zł., z czego wkład własny gminy to niecałe pół miliona złotych, a pozostała kwota, czyli prawie 3 mln, to wkład Skarbu Państwa i dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Z tej sumy na zakup sprzętu i wyposażenia przeznaczono aż 848 tys. 520 zł 96 gr. Do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 trafiło 875 tys. 754 zł 96 gr, do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 – 555 tys. 786 zł. 81 gr, do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 – 637 tys. 942 zł 67 gr, a Zespół Szkół im. Staszica zyskał 904 tys. 61 zł 07 gr. Koordynatorką działań była Józefa Biernacka.

Podczas konferencji padła także zapowiedź kontynuacji „stawiania na zawodowców”. Zakładana na „ciąg dalszy” kwota to aż 30 mln euro.

PSK/JL

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje