0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Prezydent Xi w UK i atomowe rozmowy
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Prezydent Xi w UK i atomowe rozmowy
fot:youtube
 
Prezydent Xi w UK i ...
Oceń

Prezydent Chin Xi Jinping wraz z żoną Peng Liyuan odwiedził UK. Spotkanie z Davidem Cameronem będzie miało bardzo konkretny wydźwięk. Brytyjczycy chcą być najbardziej znaczącym partnerem biznesowym Chin na Zachodzie.

Oczywiście obie strony nie unikną drażliwych kwestii takich jak np. prawa człowieka, wciąż widziane przez Chińczyków inaczej niż na Zachodzie oraz subsydiowanie przemysłu stalowego przez państwo, co ma obecnie miejsce w kraju środka ze względu na spowolnienie gospodarcze. Nie milkną również obawy, jakie ma obecnie część brytyjskich polityków, związane z wejściem Chin jako inwestora na brytyjski rynek elektrowni atomowych. Anglicy chcą budować nowe elektrownie z udziałem sektora prywatnego. Jest to praktyka, którą stosuje się czasami, zwana Private Finance Initiatives. Polega na tym, że firmy z sektora prywatnego inwestują swoje środki, realizując przedsięwzięcie publiczne np. elektrownię czy szpital. Sektor prywatny jest operatorem takiego obiektu i czerpie z niego korzyści, państwo natomiast jest inicjatorem, który nie ponosi kosztów i tym samym inwestycja nie wpisuje się w jego deficyt.

Jeżeli ktoś słyszał o próbie prywatyzacji szpitala w Sandomierzu, gdzie jednym z powodów jest chęć rozszerzenia obiektu o nowe sale i infrastrukturę, to można powiedzieć, że właśnie jest to przykład PFI w mikroskali w pewnym sensie, chociaż inwestuje PZU, które jest częściowo (35%) państwowe, ale tak to już jest u nas.

Brytyjczycy natomiast budując elektrownie atomowe w ten sposób liczą na inwestycje z Chin. Koszt takiej elektrowni jest ogromny, bo około 25 miliardów funtów. Jest wiele kwestii technicznych, wielu podwykonawców, przedsięwzięcie jest skomplikowane i dla państwa może okazać się deficytowe w krótkim wymiarze czasu, dlatego Brytyjczycy szukają inwestorów. Na pewno nie jest tak, że Anglicy nie potrafią wybudować elektrowni atomowej, bo przecież kraj ten wiódł prym w tego typu przedsięwzięciach, samodzielne wykonanie jest dla nich obecnie zwyczajnie nie opłacalne. Wejście Chin w brytyjski sektor atomowy niesie ze sobą również wiele zagrożeń dla bezpieczeństwa UK, jednak nie stanowi to najwyraźniej większego problemu dla premiera Camerona, który dąży do rozwoju kraju za wszelką cenę, starając się walczyć jednocześnie z deficytem budżetowym. 

Irena Kochowska

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje