0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Raje podatkowe w skrócie
 
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Raje podatkowe w skrócie
 
Raje podatkowe w skrócie
Oceń

Świat obiegła niedawno wiadomość o tak zwanych "panama papers" czyli dokumentach finansowych, które obnażają działalnośc finansową wielu znanych osób. Aby uchwycić istotę problemu należy przybliżyć czym jest raj podatkowy z angielskiego nazywany: „Offshore heavens","Tax Heavens" lub "Fiscal Paradarises". Wszystkie te określenia to synonimy dla państw, które posiadają wyjątkowo łagodny sposób trakowania inwestorów zagranicznych. W 2000 roku istniało już 52 miejsca na ziemi, które można było sklasyfikować jako raje podatkowe. Co ciekawe 32 z nich należało do "United Nations", a 10 do strefy wpływów brytyjskich. Miejsca te charakteryzują cztery podstawowe czynniki. Pierwszy to umożliwienie nieskrępowanego przepływu pieniędzy czyli ich transferu, drugi to dyskrecja w obszarze przelewów i alokacji środków (tajne konta), trzeci to łatwość zawiązywania nowych firm z minimalną ilością biurokracji i formalności, wreszcie czwarty filar to zwolnienia podatkowe dla inwestorów, które mogą odciążyć ich znacząco na rzecz państwa, w którym inwestują. Raje podatkowe są więc atrakcyjne ze względu na dużą ilość instrumentów finansowych oraz usług bankowych jakie posiadają w swojeje ofercie. Co ciekawe kraje te najczęściej wyrosły z dawnych kolonii i leżą w miejscach atrakcyjnych turystycznie łącząc przychody z turystyki z liberalną polityką finansową. Niestety owe, wydawałoby się idealne miejsca na podatkowej mapie świata, przyciągają nie tylko bogaczy czy firmy klasy enterprise ale także organizacje przestępcze. Prywatne osoby, milionerzy mogą wskazywać raje podatkowe jako główne miejsca zameldowania unikając podatków w rodzimym państwie. Jak pokazują statystyki liczba takich osób wzrasta. Ilość samych milionerów czyli osób o majątku większym niż 1 mln dolarów wzrosła na przestrzeni lat 1995 - 2014 dwukrotnie (wynosi obecnie ponad 12 mln ludzi). Firmy z kolei mogą wykazywać zyski nie w macierzystych krajach, w których podatki są wysokie ale transferować je do firm córek tworzonych w rajach podatkowych. Organizacje przestępcze wykorzystują często raje podatkowe do prania pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej. Na przykład, pieniądze pochodzące z handlu narkotykami mogą trafiać do raju podatkowego, a z tamtąd są transferowane do banków w Europie gdzie ulegają cyrkulacji pomiędzy kontami bankowymi, by wrócić legalnie do kraju źródłowego za pośrednictwem firm kontrolowanych przez organizacje przestępcze.

 Jak widać raje podatkowe są interesującym mechanizmem, który niestety umożliwia duże nadużycia. Afera „panama papers” dotyczy wycieku dokumentacji z listą operacji finansowych i nazwisk ludzi, którzy posiadali swoje pieniądze w rajach podatkowych. Samo posiadanie pieniędzy w raju podatkowym nie tworzy od razu procederu przestępczego jeżeli pieniądze nie pochodzą z nielegalnej działalności. Z pewnością jednak inwestycje tego typu wykonywane np. przez polityków mogą obniżać ich wiarygodność oraz kłaść cień na transparentność ich działań, co obniża zaufanie społeczne.   

 (10.04.2016)

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje