0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Sezon rowerowy rozpoczęty
 
 
 
Sprawdź pogodę dla:
Sezon rowerowy rozpoczęty
 
Sezon rowerowy rozpoczęty
Oceń

Sezon rowerowy zaczął się na dobre. Dla części kolarzy tych mniej i bardziej profesjonalnych oznacza to zakup nowego roweru. Gdzie kupić i co kupić to problem szczególnie początkujących. Najpopularniejszy w Polsce segment MTB od zawsze przyciągał tysiące klientów i choć segment Cross coraz bardziej wypiera z rynku popularne górale, to jednak wciąż na pierwszy rower wybieramy rower górski. Zalety tego typu sprzętu są niepodważalne. Mocna konstrukcja podzespołów oraz terenowe opony umożliwiają zdobywanie najbardziej niedostępnych miejsc w okolicy, a także w górach. Szereg firm polskich posiada bogatą ofertę, ot choćby Kross czy Unibike, ale także wiele innych. Można również wybierać w szerokiej gamie producentów zagranicznych jak Scott, Kellys, Merida czy Giant - a to tylko kilka większych marek. Kupując rower należy unikać okazji w postaci no-name bike z targu czy internetu. Dobry rower to nasze bezpieczeństwo, sprawne hamulce, dobre piasty, niezwodne przeniesienie napędu za pomocą łańcucha dobrej marki pozwolą na jazdę bez stresu.

Średnio wytrenowany amator jest w stanie pędzić na rowerze nawet 30-40 km/h, przynajmniej przez krótki czas. Takie prędkości oraz środek ciężkości relatywnie wysoko, aż proszą się o kraksę, jeżeli opony są kiepskie, a hamulce niepewne. Z punktu widzenia wymogów prawa poruszanie się po szosach wymaga posiadania odblasku oraz dzwonka i to jest minimum. Po zmroku należy też mieć światło. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto więc od razu przy zakupie roweru zaopatrzyć się w lampkę przednią i tylną. Przy takiej okazji sprzedawcy często obniżają cenę akcesoriów lub dorzucają coś gratis. We własnym zakresie możemy rozważyć inne sposoby na poprawienie własnej widoczności jak np. kamizelka czy opony z odblaskowym paskiem, a także odblaski na szprychy. W przypadku tych ostatnich należy uważać z instalacją. Zbytni nacisk na szprychy może w pewnych sytuacjach zaburzyć wyważenie koła szczególnie w rowerach szosowych. Rowerem MTB jeździ się po  różnej nawierzchni i jeżeli zamierzamy poszaleć, koniecznie trzeba pomyśleć o kasku oraz oponach. Opony są tym elementem, który utrzymuje nas na ścieżce. W przypadku jazdy rekreacyjnej nie doświadczymy uślizgów i sytuacji ekstremalnych, jednak kiedy zechcemy wziąć zakręt trochę ostrzej, przeskoczyć jakąś gałąź opona będzie miała znaczenie. Montowane na pierwszy montaż w rowerach od 2000-3000 zł opony są uniwersalne tzn. dobre na szosę i teren. Jeżeli jednak planujmy jeździć szybko w terenie lepiej kupić coś z agresywnym bieżnikiem, a to zrobi  dużą różnicę. Z garści dobrych rad można również powiedzieć nieco o rogach na kierownicy. Mało popularne dziś. jednak ciągle stosowane przez niektórych mają swoje zalety i zwolenników, ale największą ich wadą jest niestety możliwość zaczepienia o gałąź bądź innego rowerzystę. Używajmy ich więc tylko wtedy, kiedy wiemy, że  trasa, po której się poruszamy jest szeroka oraz brak na niej krzaków i innych elementów o które można zahaczyć. Co do hamulców to na rynku mamy dziś w większości tarcze i trzeba się tu liczyć z wymianą klocków, które mogą kosztować nawet 70 PLN. Przy intensywnej eksploatacji będą wymagały wymiany po jednym, dwóch sezonach. Niezbędne będzie również zaopatrzenie się w torbę pod ramę z narzędziami. W sklepach mamy szeroki wybór multitooli rowerowych wyposażonych w najważniejsze klucze imbusowe. Warto sprawić sobie taki. Dobrym pomysłem będzie też zakupienie smaru do łańcucha, pąpki podręczniej oraz zapasowej dętki bądź zestawu naprawczego do dętek - sam proces zmiany dętki lepiej przećwiczyć w domu, aby ta stosunkowo prosta czynność nie zaskoczyła nas na trasie.

Jeżeli ktoś „złapie bakcyla” i chce się dokształcać w temacie kręcenia kilometrów to niezawodnymi i ciekawymi kanałami na YT są z pewnością SzajBajk, UnitedCyclists oraz typowo serwisowy onthebikecom. 

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje