0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Studenci podsuną pomysły na tereny nad Jeziorem Tarnobrzeskim
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Podkarpacie
 
 
Studenci podsuną pomysły na tereny nad Jeziorem Tarnobrzeskim
fot:um.tarnobrzeg
 
Studenci podsuną pomysły ...
Oceń

Grupa 55 studentów trzeciego roku Architektury na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach w środę, 14 października, spotkała się z prezydentem Tarnobrzega oraz naczelnikami UM, zapoznała z oczekiwaniami władz miasta, a także możliwościami zagospodarowania terenu, który będzie przedmiotem ich studenckich działań. W ramach przedmiotu „planowanie przestrzenne” przyszli architekci mają bowiem zaprojektować wykorzystanie terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego. Spotkanie odbyło się więc nie gdzie indziej, tylko w Marinie nad jeziorem.

Na wykonanie swych pierwszych poważnych projektów studenci mają czas do końca tego roku akademickiego. - Praca podzielona zostanie na dwa etapy. W pierwszym semestrze nasi studenci opracują koncepcję architektoniczno-urbanistyczną, w semestrze drugim podejmą próbę stworzenia planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Dzisiejsze spotkanie w Tarnobrzegu, podczas którego studenci dokonują inwentaryzacji w terenie, mają okazję porozmawiania z przedstawicielami miasta, zapoznania się z założeniami i wytycznymi dotyczącymi zagospodarowania tych terenów jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy - mówi Agnieszka Sempioł z Katedry Architektury i Urbanistyki, Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki świętokrzyskiej w Kielcach.

Studenckie wizualizacje zawierać będą nie tylko sugestie rozmieszczenia budynków, ale też takie szczegóły, jak kubatura, czyli dokładną wielkość, ilość kondygnacji, geometrię dachu. Przyszli architekci zaproponują też przeznaczenie każdego z budynków. Opiekunowie liczą na ciekawe projekty. - Młodzi ludzie są bardzo twórczy, kreatywni, ich atutem jest to, że jeszcze nie do końca mają świadomość przepisów, które ograniczają doświadczonych architektów, dlatego dopóki na kolejnych latach studiów nie zaznajomią się z przepisami prawa, ich wizje są naprawdę bardzo ciekawe. Często więc w opracowywaniu działań projektowych korzysta się z pomysłów studentów właśnie, inspiruje nimi - dodaje Agnieszka Sempioł.

Ciekawe studenckich pomysłów są też władze Tarnobrzega. - Liczymy na dużą podpowiedź, na inwencję studentów w zakresie rozwiązań architektonicznych. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre będą zbyt futurystyczne, zbyt odległe, jednak jest szansa, że cześć z zaproponowanych przez studentów rozwiązań będziemy chcieli wykorzystać - mówi Wojciech Brzezowski, zastępca prezydenta Tarnobrzega i zapowiada pomoc miasta przy tworzeniu prac. - Studenci będą mieli możliwość konsultowania swych projektów, my będziemy na bieżąco przekazywać pewne wytyczne, gdyż jesteśmy w trakcie opracowywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który - o ile nic nie pokrzyżuje pracy -  obowiązywać zacznie pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

Z głównymi założeniami przygotowywanego właśnie miejskiego planu studenci zapoznali się w środę, 14 października. Podczas pierwszego roboczego spotkania w Tarnobrzegu dowiedzieli się też, jakie oczekiwania odnośnie zagospodarowania terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim mają gospodarze, czyli władze miasta. - Pole do działania studenci mają niemałe. Największe oczekiwania dotyczą terenów po stronie wschodniej i południowej zbiornika, gdzie znajdują się miejsca przewidziane pod działalność turystyczną i usługową. Tam powinna się znaleźć infrastruktura sportowa, ale też zabudowa hotelowa, a także mieszkaniowa wielorodzinna. Będzie to więc jakby kolejna miejska dzielnica, ale z nastawieniem na sport, rekreację, turystykę i usługi - wyjaśnia prezydent Brzezowski, z którego inicjatywy miasto nawiązało, jak widać owocną, współpracę z Politechniką Świętokrzyską. Przypomnijmy, jej zaczątkiem były studenckie praktyki, w ramach których dziesięcioro studentów architektury uczestniczyło w plenerze malarskim zorganizowanym latem w Tarnobrzegu.

Co w planach? Jak podczas dzisiejszej wizyty w Tarnobrzegu  poinformowali przedstawiciele uczelni, pomysł na zagospodarowanie terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego będzie tematem konkursu, jaki niebawem Politechnika w Kielcach ogłosi dla swoich studentów wszystkich roczników. Niewykluczone więc, że zainteresowanie jeziorem jeszcze bardziej wzrośnie.

JR/PSK

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje