0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Sytuacja po zestrzeleniu SU-24
 
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Sytuacja po zestrzeleniu SU-24
fot:de.sputniknews.com
 
Sytuacja po zestrzeleniu SU-24
Oceń

Zniszczenie rosyjskiego SU-24 na granicy syryjsko-tureckiej to bardzo niebezpieczne gra ze strony Turcji, która zamanifestowała swoją niezależność i siłę. Może to mieć jednak bardzo daleko idące konsekwencje, także dla jej ekonomii. Turecki biznes ma całkiem spore interesy w Rosji. 

Przypomnijmy, ze rosyjski bombowiec SU-24 został zestrzelony przez rakietę powietrze-powietrze wystrzeloną z tureckiego F-16. Jak podają Rosjanie zdarzenie miało miejsce około 1 km od granicy z Turcją nad terytorium syryjskim. Piloci zdążyli się katapultować, ale prawdopodobnie jeden został zastrzelony przez lokalne bojówki Turkmenów, a drugi przechwycony przez syryjską armię i odstawiony do bazy. Turkmeni to ludzie zamieszkujący Syrię i legitymujący się tureckim pochodzeniem, nad którymi Turcja objęła swego rodzaju protektorat. Jest ich w Syrii około 200 tys. Zestrzelenie SU-24 to bodajże najpoważniejszy incydent tego typu od początku wojny, która trwa w Syrii od 2011 roku, kiedy to przeciw prezydentowi Assadowi wystąpiły bojówki wolnej armii syryjskiej. Assad nie zgadzał się z polityką USA-Izrael w regionie, nie był też zwolennikiem demokracji, choć trzeba przyznać, że powoli liberalizował Syrię. 
Zdarzenie z udziałem rosyjskiego samolotu nie było jednak pierwszym spięciem pomiędzy siłami Rosji i Turcji. Turcy wielokrotnie narzekali na Rosjan, że ci naruszają ich przestrzeń powietrzną. Znany był także incydent, kiedy rosyjskiego SU-30 opromieniowywały radarem tureckie F-16. Jest to zabieg wykonywany przed wystrzeleniem rakiety. Nie jest pewne czy Turcy mieli świadomość, że SU-24 należy do Rosji. Podobnymi maszynami dysponuje też Syria i Iran, a syryjskie maszyny były przez Turków strącane w przeszłości. Zapis radarowy udostępniony przez media pokazuje, że rosyjski samolot na chwilę naruszył turecką przestrzeń powietrzną.

Zdaniem rosyjskich ekspertów samolot został zestrzelony przy pomocy pocisków ziemia-powietrze. Późniejsze wypowiedzi, także Putina, dały do zrozumienia, że były to pociski powietrze-powietrze. Rosjanie wysłali w region śmigłowce ratunkowe, które zostały ostrzelane przez Turkmenów. Jeden ze śmigłowców musiał awaryjnie lądować. Załoga została ewakuowana, choć jak podają zagraniczne agencje los jednego z żołnierzy piechoty morskiej nie jest znany. Śmigłowiec został zniszczony przez bojówki pociskiem przeciwpancernym TOW. Kreml wysłał w rejon konfliktu krążownik rakietowy "Moskwa", który ma stanowić parasol ochronny dla przyszłych misji bombowców. Krążownik jest wyposażony w systemy przeciwlotnicze.

Niepojęte w całej sprawie jest to, iż tak Turcja, jaki Rosja walczą wspólnie w Syrii z ISIS. Turcja jest członkiem NATO, które przecież miało wraz z Rosją wspólnie planować operacje i koordynować działania. Okazało się jednak, że tak duże zagęszczenie różnych sił na małej przestrzeni stwarza poważne problemy i stawia świat niemal codziennie na skraju wojny. Pocieszającym jest fakt, iż w tej chwili tak Rosjanie jaki Turcy tonują wypowiedzi, nie ma oznak agresji ani nic nie wskazuje na to, by miał wybuchnąć szerszy konflikt pomiędzy tymi dwoma krajami.

Irena Kochowska

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje