0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
TTIP coraz bliżej, w Niemczech protesty
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
TTIP coraz bliżej, w Niemczech protesty
fot:fot.PAP
 
TTIP coraz bliżej, w ...
Oceń

TTIP - ten skrót spędza sen z powiek wielu. W Niemczech przeszły ostatnio spore protesty przeciwników umowy o wolnym handlu między USA a UE. Główne zalety umowy forsowanej przez Baracka Obamę to: pozytywna stymulacja wzrostu ekonomii Stanów jak i Unii, powstanie nowych firm po obu stronach Atlantyku, zbliżenie standardów, możliwy spadek cen wielu produktów ze względu na fakt zniesienia ceł. 

Jak zwykle jest też ciemna strona medalu. Oto główne wady porozumienia : ujednolicenie standardów pociągnie je do poziumu jaki prezentuje USA, a więc niższego niż w Unii. Mowa tu o standardach stosowanych w przemyśle jak GMO, hormony w wołowinie czy ochrona środowiska. Produkty z USA mogą być po prostu gorszej jakości. Firmy będą mogły pozywać rządy oraz polityków jeżeli uznają, że ci nie stwarzają im równych szans lub działają na ich szkodę. Niektóre rejony gdzie przemysł i biznes nie będą w stanie sprostać nowej konkurencji z USA mogą tracić miejsca pracy. Innymi słowy obie strony zyskają nowe rynki, ale jednocześnie obie strony zyskają nowych konkurentów. Przeciętny konsument może na tym zyskać, zaś przeciętny pracownik stracić pracę. TTIP to kolejny krok na drodze postępującej globalizacji, postęp, którego i tak pewnie nie zatrzymają protestujący. USA i UE tworzą handlową przeciwwagę dla Chin. USA jest również inicjatorem unii handlowej z państwami Pacyfiku, co pokazuje dobitnie, że Stany starają się wciąż pełnić rolę nie tylko militarnego lidera, ale także centrum nowoczesnego biznesu, którego środek ciężkości niebezpiecznie przesunął się w ostatnich latach w kierunku Azji. Problemem obecnych negocjacji jest brak ich przejrzystości. Toczą się za zamkniętymi drzwiami pomiędzy Komisją Europejską a rządem USA. Chyba największym problemem jaki wytykają przeciwnicy umowy jest próba wymknięcia się korporacji prawu publicznemu danego państwa. Firmy, które będą pozywały państwo, a wyroki będą ponad prawem narodowym, a więc demokratycznymi organami władzy, wydają się być delikatnie mówiąc mało demokratyczne, a bardziej biznes imperialistyczne. Więcej informacji wydaje się nieść strona pod adresem : http://www.ttipinfo.pl.

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje