0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Turcja będzie rządzona przez jedna partię
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Turcja będzie rządzona przez jedna partię
fot:Umit BektasReuters
 
Turcja będzie rządzona ...
Oceń

Po wyborach w Turcji nastąpiła spora niespodzianka. Wygrała partia Sprawiedliwość i Rozwój (AKP), mocno narodowa i mocno islamistyczna związana z obecnym prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. W zasadzie władza skupia się tam obecnie w rękach jednej grupy ludzi. Partia AKP uzyskała 316 miejsc w parlamencie, do samodzielnego rządzenia potrzebowała 276. Chociaż będzie samodzielnie tworzyć rząd to jednak, aby zmienić konstytucję potrzebuje 330 mandatów, co jej się nie udało. Obok AKP w parlamencie zasiądzie jeszcze CHP (socjal-demokraci) ze 134 miejscami w parlamencie, MHP (nacjonaliści) z 41 mandatami oraz HDP (pro-kurdyjska partia liberalna) z 59 mandatami.

Sam Erdogan jest politykiem, który może pochwalić się sukcesami. Konsekwentnie prowadzi Turcję drogą rozwoju ekonomicznego. Chociaż znane są jego nacjonalistyczne i religijne zapędy to nie można powiedzieć, aby eskalowały one w niebezpieczną stronę i aby ocierał się o fanatyzm czy faszyzm, jest raczej umiarkowany w działaniach. Eksperci zadają sobie jednak pytanie czy skupienie władzy w rękach ludzi prezydenta pchnie Turcję w kierunku autorytarnym. Z całą pewnością Turcja nie jest dziś państwem bez problemów. Na granicach toczy się wojna w Syrii, uchodźcy szturmują granice, rosyjskie samoloty naruszają co jakiś czas przestrzeń powietrzną, a jakby tego było mało wciąż żywy jest konflikt z mniejszością kurdyjską. Turcja jest obecnie członkiem NATO oraz aspiruje do miana członka Unii Europejskiej. Nowe rządy nie powinny drastycznie zmienić obecnego kierunku polityki zagranicznej tego ekstremalnie ważnego geopolitycznie w obecnych czasach państwa.

 

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje