0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Współpraca międzynarodowa w sferze działań antyterrostycznych
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Świat
 
 
Współpraca międzynarodowa w sferze działań antyterrostycznych
fot:httpwwwtactical-lifecom
 
Współpraca międzynarodowa ...
Oceń

Od lat siły specjalne pozostają w centrum zainteresowania opinii publicznej. Dzieje się tak poczęści dlatego, że powstało dużo filmów akcji, których bohaterami są komandosi jak również dlatego, że ich praca jest po prostu interesująca i trochę tajemnicza. Często tego typu jednostki zestawia się ze sobą i porównuje, stawiając tezy na temat wyższości jednej nad drugą.

Okazuje się, że bezpośrednie zestawienie jest możliwe nie tylko na zasadzie porównania statystyk, ale też ich bezpośredniej "sportowej" rywalizacji. W 2002 roku król Jordanii Abdullah II przy wsparciu USA rozpoczął budowę centrum treningu sił specjalnych KASOTC (King Abdullah II Special Operations Training Center). Jego wizją było utworzenie ośrodka, który byłby punktem wspólnym do dzielenia się osiągnięciami w zakresie antyterroryzmu pomiędzy jednostkami specjalnymi z całego świata.

W 2009 roku nastąpiło oficjalne otwarcie ośrodka dla jednostek z Jordanii i całego świata. KASOTC organizuje doroczne turnieje dla sił antyterrorystycznych o nazwie Warrior Competitions. W kwietniu 2015 roku w zawodach wzięły udział jednostki z kilku krajów świata m.in. z Jordanii, Kanady, Czech, Rosji, Afganistanu, Malezji, Palestyny. Tym razem wygrał rosyjski team. W zawodach zabrakło niestety dużej części światowej elity m.in. brytyjskiego SAS, czy amerykańskiego SEALS, polskiego GROM czy Izraelczyków z Sayeret.

Oprócz zawodów w KASOTC odbyły się niedawno ćwiczenia o nazwie "Eager Lion" i tu już GROM-u nie zabrakło. Jednostka obchodząca w tym roku swoje 25-lecie zaprezentowała wysoki kunszt, wzbudzając uznanie organizatorów w zakresie m.in. ewakuacji rannych czy zabezpieczenia budynku ambasady. W ćwiczeniach uczestniczyli żołnierze z takich krajów jak: Stany Zjednoczone, Australia, Królestwo Bahrajnu, Belgia, Kanada, Egipt, Francja, Irak, Włochy, Kuwejt, Liban, Pakistan, Polska, Katar, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Allied Rapid Reaction Corps. Trening tego typu pozwala na dzielenie się wiedzą i cennymi doświadczeniami. Jest to świetny sposób na nawiązanie współpracy międzynarodowej w sferze działań antyterrorystycznych. 

Irena Kochowska

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje