0No authorization...
 
 
PodkarpackieOK
Aktualnie czytana treść:
Zabytkowe traktory w Rudawce Rymanowskiej
 
 
Sprawdź pogodę dla:
 Podkarpacie
 
 
Zabytkowe traktory w Rudawce Rymanowskiej
fot:podkarpackieok.pl
 
Zabytkowe traktory w ...
Oceń

To już piętnasta edycja „Pożegnania wakacji z koniem huculskim” w Rudawce Rymanowskiej. Impreza organizowana przez Zootechniczny Zakład Doświadczalny w Odrzechowej Instytutu Zootechniki w Krakowie na trwałe wpisała się w kalendarz najbardziej znaczących wydarzeń na Podkarpaciu. O jej sukcesie niech świadczy fakt kilkukilometrowego korka, który powstał  na skutek przejazdu dziesiątek tysięcy odwiedzających. Do głównych atrakcji należała jak zawsze możliwość obejrzenia zwierząt gospodarczych, championat zwierząt, jak również zawody jeździeckie koni huculskich. Imprezie towarzyszył cały szereg występów artystycznych jak również możliwość zakupu zdrowych produktów ekologicznych jak i regionalnych. Jak co roku pojawiły się również nowoczesne traktory oraz szereg innych urządzeń nowej generacji używanych w rolnictwie.

W tym roku było coś jeszcze, co wzbudziło ogromne zainteresowanie i podziw, a mianowicie wystawa zabytkowych traktorów. Podziw zwiedzających odnosił się zarówno do samych pojazdów, pieczołowicie zrekonstruowanych jak i do ich właścicieli, którzy dzięki swojej pasji potrafili doprowadzić, często zrujnowane eksponaty, do stanu pełnej używalności. Kosztowało ich to lata poświęceń i niebywałej precyzji oraz cierpliwości, choćby ze względu na brak części zamiennych. Co ciekawe, panowie chwalą swoje żony, które podchodzą ze zrozumieniem do ich zainteresowań i wybaczają im noce spędzone w garażu. Przyjechały zresztą wraz z dziećmi na imprezę, a najmłodsza uczestniczka miała roczek i wyglądała na bardzo zadowoloną.

Dzięki takim wystawom możemy prześledzić rozwój techniki rolniczej na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Co ważne, właściciele pojazdów są obecnie miej lub bardziej związani z rolnictwem, jednak miłość do maszyn odziedziczyli po rodzicach czy dziadkach. Pytani o poszczególne maszyny, opowiadają ich historie. Każda jest inna, związana nie tylko z powstaniem w fabryce, ale również z okolicznościami w jakich, często w kiepskim stanie, trafiały w ich ręce. Spod ich rąk wychodziła  ta sama maszyna, z którą mieliśmy do czynienia kilkadziesiąt lat wcześniej. I praca silnika i jej wygląd zewnętrzny dawały do zrozumienia, że jest w stanie pracować natychmiast, tak jak pracowała wcześniej. Kunszt i profesjonalizm kolekcjonerów sprawia, że możemy przenieść się w czasie. Przypomnieć sobie tych, którzy, dzięki swojej wyobraźni zapoczątkowali nowoczesny rozwój rolnictwa.

Polska w przeszłości była krajem, który eksportował największą ilość zboża do Europy Zachodniej. Obecnie eksport towarów rolnych to jedno z najważniejszych dziedzin naszej gospodarki. Jest się czym chwalić i warto pokazać tych, dzięki którym mieliśmy i mamy takie osiągnięcia. Polscy rolnicy mimo próby kolektywizacji wsi po wojnie nigdy nie ulegali tradycjom płynącym ze Wschodu. Jedną z rzeczy, która przyczyniła się do tego, były ich umiejętności, zainteresowanie techniką i żyłka wynalazczości. Kiedy doda się upartość w dążeniu do celu i pomysłowość, wiemy dzisiaj, że to musiało oznaczać sukces. Polski nie udało się nigdy do końca skolektywizować, bo w gospodarstwach byli ludzie o ukształtowanej świadomości, mający wiedzę o rolnictwie, a przy tym interesujących się techniką .

Wystawa starych traktorów pokazuje siłę i profesjonalizm polskiego rolnika-mechanika i człowieka, któremu często przyszło się zmagać z różnymi problemami. Odtwarzanie starych traktorów to pasja, w której problemem staje się nieraz oryginalna śruba, którą trzeba znaleźć lub dorobić, tak, aby maszyna mogła na nowo ożyć i stać się w pełni sprawnym urządzeniem.

Jutro wywiad z kolekcjonerami starych, zabytkowych traktorów: Ryszardem Gierą, Piotrm Mikoszem i Bogusławem Suwałą.

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodkarpackieOK © 2010-2019  
Wszystkie teksty są chronione prawem autorskim
Informacje